برچسب هوشمند خوراکی‌ها

برچسب هوشمند خوراکی‌ها

کد خبر:۶۰۶۱۲۶

تاریخ انتشار: ۲۱ آگوست ۲۰۱۷

برچسب هوشمند خوراکی‌ها

خوراکی هوشمند

برای بسیاری از ما این پدیده رخ داده است که مدت زمانی که خوراکی‌‌ها فریز شده‌اند یا در یخچال مانده‌اند را از یاد ببریم و سالم یا ناسالم بودن آن برای ما مبهم باشد. هم‌اکنون با کمک دانش‌های نوین، حسگری ساده و ارزان قیمت ساخته‌اند که‌ می‌تواند جایگزین تاریخ‌های غیرقابل اعتماد چاپ شده بر روی خوراکی‌های دلخواه ما شود. پژوهشگران در دویست و پنجاه و چهارمین گردهمایی و نمایشگاه انجمن شیمی امریکا  چگونگی کارکرد حسگرهای خود را نمایش دادند.

یکی از افراد شرکت‌کننده در این کار پژوهشی بیان کرد: “این تیم حسگر چند کاره‌ای ساخته است که تمام عوامل مورد نیاز برای ردیابی را در یک قطعه کاغذ جای می‌دهد. این حسگر در زمان مشابه قابل انطباق با هدف‌های مختلف مانند آلودگی‌های مواد غذایی، آنتی اکسیدان‌ها و رادیکال‌های آزادی است که باعث خرابی مواد خوراکی می شود. ما در این تکنولوژی از ذرات پایدار  و مواد معدنی که ردوکس‌های فعال هستند برای شناسایی عوامل مورد نظر استفاده کردیم. هنگامی که این موارد با موادی که می‌خواهیم تشخیص دهیم واکنش می‌دهند، تغییر رنگ می‌دهند و شدت تغییر به ما غلظت آنالیت را نشان می‌دهد (ماده مورد نظر اندازه‌گیری می‌شود.”

برچسب هوشمند

این تکنولوژی در مراحل اولیه خود است، اما در آینده علاوه بر مواد خوراکی قابل توسعه برای به کارگیری در لوازم آرایشی نیز می‌باشد. همچنین با توجه به گستردگی استفاده از لبنیات و به خصوص شیر، می‌تواند در این صنعت نیز استفاده شود و باعث جلوگیری استفاده از شیر فاسد توسط افراد شود. دیگر امکان استفاده از این حسگر در نوشیدنی‌ها، یافتن گیاهان دارویی در آمازون و شناسایی سالمونلا و باکتری اشرشیا کلای که باعث مسموم شدن خوراکی ها می‌شوند، می‌باشد.

در نهایت می‌توان گفت، این تکنولوژی بر مبنای کاغذ، تکنولوژی جدیدی است که وارد جهان شده است و می‌تواند تاثیرات زیادی در جهان داشته باشد. در راستای این تکنولوژی و به موازات آن، پژوهشگران در حال کار بر روی باتری‌های بر مبنای کاغذ هستند که در چند ثانیه شارژ می‌شوند و یا حتی با بزاق دهان فعال می‌شوند. این دستگاه‌های نسبتا ارزان، دریچه جدیدی بر روی بسیاری از فرصت‌ها در مناطق کمتر مورد توجه گرفته علم و تکنولوژی می‌گشاید و سود زیادی در زمینه حفظ زندگی افراد و کیفیت زندگی خواهد داشت.

با پدید آمدن این‌گونه ابزارها و شناخت باکتری‌های بیماری‌زا، هزینه درمان‌ ناشی از مسمومیت‌های غذایی و عوارضی که برای بدن ایجاد می‌کند کاهش خواهد یافت. محققان امیدوارند در سال‌های آتی این حسگر وارد بازار شود و به طور گسترده مورد استفاده قرار بگیرد.

 

منبع:

https://futurism.com/a-smart-label-can-sense-when-your-food-has-gone-bad/

More from رضا اسلامی

باندهای هوشمند و رهایش کنترل شده دارو

کد خبر: ۶۰۷۱۸۲ تاریخ انتشار: ۵ اکتبر ۲۰۱۷   التیام‌بخشی تکنولوژی پانسمان زمانی حدود...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *