باقیمانده جلبک‌ ها منبع جایگزینی برای داروها و پلی‌‌استرها

باقیمانده جلبک‌ ها منبع جایگزینی برای داروها و پلی‌‌استرها

کد خبر: ۶۰۲۰۲۱

باقیمانده جلبک‌ ها منبع جایگزینی برای داروها و پلی‌‌استرها

میکرو جلبک‌‌ ها مقادیر بالایی روغن و کربوهیدرات، به‌ویژه نشاسته تولید می‌کنند. جلبک‌ ها همچنین قادر هستند در شرایط غذایی نامطلوب زنده بمانند و بدون نیاز به زمین‌‌های کشاورزی تکثیر شوند. همچنین اخیرا روغن مشتق‌شده از جلبک‌ها برای استفاده در سوخت جت‌‌ها و بیودیزل پذیرفته شده است. با نگاهی به پژوهش‌های انجام‌شده در این زمینه مشخص شده است، پس از استخراج روغن از جلبک‌ها، نشاسته در سلول‌های جلبک باقی می‌ماند. گروهی از پژوهشگران برای یافتن روش مناسبی برای استفاده بهینه از نشاسته تحقیقاتی را انجام داده‌اند. شو یاماگوچی و همکارانش پی بردند که این نشاسته می‌تواند به آلکیل لاکتات و آلکیل لولینات تبدیل شود که از مهم‌ترین مواد شیمیایی مورد استفاده در داروسازی، افزودنی‌ها و پلی‌استرها هستند

آنها پی بردند دو مولکول لاکتیک اسید می‌تواند به لاکتون لاکتید آب‌زدایی شود و سپس به پلی لاکتید بی‌نظم یا پلی لاکتید هم‌‌نظم که پلی‌استرهایی زیست تخریب‌پذیر هستند پلیمریزه شود. ازسوی دیگر، لوولینیک اسید به‌عنوان پیش‌ماده برای مواد دارویی و افزودنی مانند نرم‌کننده‌ها و همچنین به‌عنوان ماده آغازگر در بسیاری از ترکیبات استفاده می‌شود.

محققان کشف کردند استفاده از Sn(OTf)2 به افزایش بازده آلکیل لولینات منجر می‌شود و این درحالی است که استفاده از SnBr4 تولید انتخابی آلکیل لاکتات را امکان‌پذیر می‌سازد. نتایج این پژوهش نشان می‌دهد که جلبک نه‌تنها به‌عنوان منبعی برای سوخت زیستی، بلکه به‌عنوان منبع کربن قابل استفاده در مواد شیمیایی موجود در صنایع نیز قابل استفاده است. این نتایج باعث می‌شود زیست‌‌توده جلبک به منبع کربن جایگزینی برای سوخت‌های فسیلی تبدیل شود.

یاماگوچی و همکارانش چندین کاتالیست همگن را برای بهینه کردن تولید انتخابی متیل لولینات و متیل لاکتات آزمایش کردند. به‌علاوه آنها مکانیسم‌های تولید نشاسته در جلبک را ارزیابی کردند و  این شناخت به پیشرفت‌های بیشتری در زمینه جلبک و محصولات مشتق‌شده از جلبک منجر خواهد شد.

لینک خبر:

https://phys.org/news/2017-04-algal-residuean-alternative-carbon-resource.html

More from ناهید عزیزی

حسگر جدیدی که عمر باتری ساعت‌های هوشمند را تا پنج برابر افزایش می‌دهد

کد خبر:۶۰۲۱۱۴   این روزها بازار ساعت‌های هوشمند بسیار پررونق است. طبق...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *