بازوهای رباتیک خودآموز

بازوهای رباتیک خودآموز

کد خبر:۶۰۳۲۱۲

بازوهای رباتیک خودآموز

محققان دانشگاه بیلفلد بازوهای رباتیکی ساختند که قادر به یادگیری هستند.

این سیستم می‌تواند به‌طور خودکار مفاهیم جدید را بیاموزد. این سیستم که به famula موسوم است، بدون اطلاع قبلی راجع به خصوصیات مربوط به هر چیزی مثل میوه‌ها و یا ابزار کار می‌کند.

پروفسور هیلج ریتر در این زمینه گفت: «سیستم ما خودش همواره در حال کشف و یادگیری است. درست مشابه همان مراحلی که یک بچه در فرایند درک چیزهای جدید پشت سر می‌گذارد.

این پروژه قسمتی از پروژه تحقیقاتی دانشگاه بیلفلد است. دانش به دست آمده از این پروژه راهی برای خدمات رباتیک در آینده باز کرده است. به‌طور مثال دستگاه این قابلیت را دارد تا به‌طور مستقل در مصارف خانگی استفاده شود. مبلغی نزدیک به یک میلیون یورو روی این پروژه سرمایه‌گذاری شده است. محققان دانشگاه بیلفلد در مورد این نوآوری جدید توضیح دادند.

پروفسور هیلج ریتر در این خصوص گفت: دانشگاه بیلفلد بر اساس بازوهای رباتیک سیستمی طراحی کرده است که قادر به یادگیری است. این سیستم به‌طور خودکار می‌تواند مواردی را که برایش ناشناخته هستند، شناسایی کند و تمام این کارها بدون پیش‌زمینه و تعریف قبلی انجام می‌شود. وی اضافه کرد: همان‌طور که یک بچه گام به گام مراحل یادگیری را پشت سر می‌گذارد، سیستم ما هم مراحل یادگیری را به‌طور خودکار پشت سر می‌گذارد.

تیم تحقیقاتی به هدایت پروفسور توماس اسچاک و دکتر اسون واچاسموت روی رباتی کار می‌کنند که بر اساس دست انسان طراحی شده و شکل ظاهری و قابلیت‌های حرکتی آن کاملا مشابه مدل انسانی است. مغز این ربات طوری طراحی شده که می‌تواند اشیایی مانند میوه‌‌ها، ظروف یا وسایل مربوط به حیوانات خانگی را بر اساس رنگ و شکل از هم تشخیص دهد.

«موز می‌تواند نگه داشته شود و دکمه را می‌توان فشار داد». پروفسور ریتر گفت: با تعریف خصوصیات هر چیز به این شکل سیستم قادر است ارتباط موثر برقرار کند و اشیا را از هم تشخیص دهد.

برای تکمیل این پروژه، چندین پروژه بین‌رشته‌ای دیگر در زمینه هوش مصنوعی شروع به کار کردند. به‌طور مثال گروه تحقیقاتی به مدیریت پروفسور توماس اسچاک بر روی خصوصیاتی که می‌توان اشیا را از هم تمییز داد کار کردند. در یک مطالعه شباهت‌های بین صد شیء مختلف ارزیابی شد، نکته جالب توجه اینجا بود که عامل وزن کمترین نقش را درشباهت‌ها ایفا کرده بود. مغز انسان از تفاوت‌های ظاهری مثل اندازه و شکل است که اشیا را از هم متمایز می‌کند. در مطالعه دیگری چشم افراد را با چشم‌بند پوشاندند و از آنها خواستند مکعب‌هایی که در وزن، اندازه و شکل متفاوت بودند را در دست بگیرند.

حین اجرای آزمایش دوربین‌ها حرکت دست آنها را ثبت کردند. دکتر کواستر در این باره گفت: «از این طریق توانستیم بفهمیم افراد چگونه اشیا را برای شناخت بیشتر لمس می‌کنند و ترجیح می‌دهند از چه طریقی خصوصیات یک چیز را بشناسند، ضمنا توانستیم بفهمیم افراد زمانی که چیزی را نمی‌بینند چه میزان در مورد آن دچار اشتباه می‌شوند.»

جالب است که این ربات نه‌تنها می‌تواند زبان اشخاص را متوجه شود، بلکه می‌تواند ایما و اشاره‌های آنان را بفهمد. محققان در مورد این سیستم اظهار داشتند: این بازوهای شبیه‌سازی‌شده در صنعت هوش مصنوعی و رابط‌های مغز و کامپیوتر بی‌سابقه هستند و آینده ربات‌های خانگی را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

 

 

 

لینک صفحه خبر:

http://neurosciencenews.com/self-learning-robot-hands-ai-learning-prosthetics-6872

 

More from هانا بهرامی - مینا نیازی

امکان تایپ سریع و دقیق برای افراد فلج عضلانی

کد خبر:۶۰۳۰۶۳ پیشرفتی بزرگ در حوزه واسط‌های مغز و کامپیوتر محققان نسل...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *