نخستین ایده بازار تخصصی در صنعت حمل و نقل در دانشگاه امیرکبیر

جهان در دهه‌های گذشته شاهد پیشرفت شگرف در زمینه علم و فناوری بوده است. صنعت حمل و نقل یکی از حیطه‌های اصلی از پیشرفت علم و فناوری هست که اثرات قابل‌توجهی در ارتقا سطح زندگی و خدمت‌رسانی به شهروندان داشته ‌است. از مهم‌ترین ویژگی‌های این صنعت فناوری‌های نوین قابل توسعه در زیرشاخه‌های آن می‌باشد که علاوه بر خدمت‌رسانی مدرن، موجبات پیشرفت علمی و فناوری را نیز فراهم می‌آورد
ایده بازار صنعت حمل و نقل

کد خبر:R-60837

ایده بازار صنعت حمل و نقل

تاریخ برگزاری ۱۵ دی ۱۳۹۶
محل برگزاری ایران_تهران
حوزه کاری حمل و نقل

جهان در دهه‌های گذشته شاهد پیشرفت شگرف در زمینه علم و فناوری بوده است. صنعت حمل و نقل یکی از حیطه‌های اصلی از پیشرفت علم و فناوری هست که اثرات قابل‌توجهی در ارتقا سطح زندگی و خدمت‌رسانی به شهروندان داشته ‌است. از مهم‌ترین ویژگی‌های این صنعت فناوری‌های نوین قابل توسعه در زیرشاخه‌های آن می‌باشد که علاوه بر خدمت‌رسانی مدرن، موجبات پیشرفت علمی و فناوری را نیز فراهم می‌آورد.

منظور از صنعت حمل و نقل در این ایده بازار عبارت است از:

 • حمل و نقل زمینی: بخش‌های مختلف حمل نقل شهری و برون شهری
 •  حمل و نقل ریلی: شامل مترو، قطار، تراموا و … به همراه زیرساخت‌های مربوطه ( ایستگاه‌ها و …)
 •  حمل و نقل جاده‌ای: انواع دیگر ناوگان حمل و نقل زمینی شامل خودروهای سبک، سنگین و …
 •  حمل و نقل هوایی: شامل ناوگان هوایی به همراه حوزه‌های مربوطه ( فرودگاه‌ها و …)
 •  حمل و نقل دریایی: شامل ناوگان دریایی به همراه حوزه‌های مربوطه (بندرگاه‌ها و …)

با توجه به گستردگی فناوری‌های قابل توسعه در صنعت حمل و نقل، اولین ایده بازار صنعت حمل و نقل محدود به ایده‌های نوین در زیرشاخه‌های ذیل خواهد بود.

 • تجهیزات و سامانه‌های مخابرات و ناوبری: ایده‌های جدید در خصوص سامانه‌ها و تجهیزات ارتباطی، مخابراتی و ناوبری و کاربرد آن‌ها در صنعت حمل و نقل (سخت افزار و نرم افزار)
 • خدمات الکترونیک و اپلیکیشن: هرگونه ایده در زمینه توسعه نرم افزار، اپلیکیشن و فناوری‌های مربوط در راستای ارائه خدمات الکترونیک به مشتریان بالقوه در زنجیره حمل و نقل
 • انرژی و محیط زیست: یکی از مهم‌ترین موضوعات در نظریه حمل و نقل ، مبحث محیط زیست و انرژی است. با توجه به سهم بالای صنعت حمل و نقل در مصرف سرانه انرژی و تاثیرات مستقیم آن بر محیط زیست و همچنین پیامدهای آن، حمایت از ایده‌های مرتبط با توسعه فناوری‌های مربوط به حوزه‌های ذیل، در دستور کار این ایده بازار قرار گرفته است:
 1. ایده‌های مربوط به انرژی‌های تجدیدپذیر و فناوری‌های مربوطه در صنعت حمل و نقل
 2. ایده‌های مربوط به توسعه حمل و نقل پاک و فناوری‌های مربوطه
 • ایمنی: ایده‌های مرتبط با افزایش ایمنی با مفهوم پیشگیری از پیامدهای ناخواسته مانند سوانح و حوادث در بخش‌های مختلف صنعت حمل و نقل (ریلی، جاده‌ای، هوایی و دریایی)
 • مدیریت بحران و پدافند غیرعامل: شامل ایده‌های نوین در خصوص توسعه فناوری‌های هوشمند و کاربردی (نرم افزار و سخت افزار ) در مواجهه با تهدیدات و بحران‌های مختلف (انسان ساخت و طبیعی ) جهت مدیریت بحران در صنعت حمل و نقل کشور ( ناوگان حمل و نقل، پایانه‌ها ‌همچون فرودگاه، ایستگاه مترو، بنادر و … ) در زمینه‌های مختلف:
 1. پیش‌بینی و شناسایی خطرات و تهدیدات منجر به بحران
 2. پیشگیری از وقوع تهدید و بحران
 3. آمادگی برای مقابله با تهدید و بحران
 4. رفع شرایط بحران‌زا
 5. بازگرداندن شرایط به حالت عادی
 6. شرکت صنایع الکترونیک ایران (صاایران) به‌عنوان یکی از مهم‌ترین و معتبرترین مراکز علمی- مهندسی کشور در زمینه توسعه و ارائه فناوری‌های نوین و دانشگاه صنعتی امیرکبیر (ایده بازار امیرکبیر) به‌عنوان یکی از پیشگامان زیست‌بوم توسعه کارآفرینی تلاش دارند تا با همکاری مشترک و از طریق حمایت از صاحبان ایده، موجبات پیشرفت صنعت حمل و نقل کشور را فراهم آورند.

از عموم علاقه‌مندان به‌ویژه دانشجویان، محققین و استاتید دعوت به عمل می‌آورد تا با ارائه ایده‌های خود در زمینه‌های مورد اشاره در این رویداد مهم مشارکت فرمایند.

 

جوایز

از جمله جوایز و حمایت‌های موجود برای ایده‌پردازان به شرح زیر است.

ارائه جوایز نقدی شامل ۳ سکه تمام بهار آزادی به مقام اول، ۲ سکه به مقام دوم و یک سکه به مقام سوم.

حمایت از طرح‌های دارای قابلیت تجاری‌سازی با مشارکت صا ایران و دانشگاه صنعتی امیرکبیر جهت توسعه طرح‌های ایده تا دستیابی به حداقل محصول قابل پذیرش شامل تامین محل کار، منابع مالی، ارائه مشاوره و … .
حمایت از توسعه طرح ایده‌های منتخب تا دستیابی به حداقل محصول قابل پذیرش در قالب طرح‌های جایگزین خدمت سربازی (ویژه دانشجویان تحصیلات تکمیلی).

ارتباط بلند مدت با ایده پردازان و ….
حمایت از توسعه ایده‌ها جهت ارائه در بازارهای جهانی در صورت برخوردار بودن از ویژگی لازم.

 

منبع

ideasbazaar.ir

More from ناهید عزیزی

ششمین کنفرانس بین‌المللی درباره مواد خود ترمیم‌شونده

ششمین کنفرانس بین‌المللی درباره مواد خود ترمیم‌شونده     نوع رویداد: کنفرانس،...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *