ارتباط میان اوتیسم و عفونت شدید در دوران بارداری

ارتباط میان اوتیسم و عفونت شدید در دوران بارداری

کد خبر: ۶۰۶۲۵۱

تاریخ انتشار: September 13, 2017

ارتباط میان اوتیسم و عفونت شدید در دوران بارداری

مادران مبتلا به عفونت که بستری به اندازه کافی در دوران بارداری را نیاز دارند، خطر ابتلا به یک کودک مبتلا به اوتیسم را افزایش می دهند. دو تحقیق جدید از MIT و دانشکده پزشکی دانشگاه ماساچوست این نگرش را بیشتر درک کرده و رویکردهای احتمالی آن را پیشگیری می کنند.

محققان در تحقیقات روی موش‌ها دریافتند که ترکیب جمعیت‌های باکتریایی در دستگاه گوارش مادر می‌تواند تاثیری بر اینکه آیا عفونت مادر در رفتارهای اوتیستی در پسران ایجاد می شود یا خیر اثرگذار باشد. آن‌ها همچنین تغییرات مغزی خاصی که سبب ایجاد این رفتارها می‌شود را نیز کشف کردند.

گلوریا چوی و ساموئل ای گلدبلیت از اساتید علوم شناختی مغز از اعضای موسسه تحقیقات مغز مک گاورن MIT این چنین می‌گویند:”ما ناحیه‌ای گسسته در مغز را شناسایی کردیم که به نظر می‌رسد همه رفتارهای مرتبط با این مدل خاص از اختلالات عصبی توسعه‌ای را مدوله کرده است.”

محققان می‌گویند، اگر مطالعات انسانی بیشتر این موضوع را تأیید کند، یافته‌ها می‌تواند راه ممکن برای کاهش خطر ابتلا به اوتیسم را با محدود کردن عملکرد برخی از گونه‌های باکتریایی موجود در روده مادر فراهم سازد.

مطالعه سال ۲۰۱۰ که شامل همه کودکان متولد شده در دانمارک بین سال های ۱۹۸۰ تا ۲۰۰۵ بود، نشان داد که عفونت‌های شدید ویروسی در سه ماهه اول بارداری به سه برابر خطر ابتلا به اوتیسم و عفونت‌های جدی باکتریایی در سه ماهه دوم افزایش ۱.۴۲ برابری خطر را به‌همراه داشتند. این عفونت‌ها شامل آنفولانزا، گاستروانتریت ویروسی و عفونت‌های شدید دستگاه ادراری می‌شدند.  اثرات مشابهی در مدل‌های موش مادر دارای عفونت‌های شرح داده شده است که یک نوع سلول ایمنی که به نام سلول Th17 و مولکول اثرگذار آن که، IL-17 نامیده می شوند، در این اثر مسئول هستند. موش دارای IL-17 پس از آن با گیرنده های موجود در سلول های مغز در جنین در حال رشد، منجر به بی‌نظمی‌هایی می شود که محققان آن را “تکه هایی” در قسمت‌های خاصی از قشر مغز می‌نامند.

در یکی از مقالات جدید، محققان به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد این تکه‌ها و تعیین اینکه آیا آن‌ها مسئول ناهنجاری‌های رفتاری دیده شده در این موش‌ها ( شامل رفتارهای تکراری و ناراحتی اجتماعی) هستند و یا خیر، بودند.

محققان دریافتند که این تکه‌ها در قسمت مغزی به نام S1DZ شایع هستند. بخشی از قشر سوماتوسنسوری (Somatosensory)، که مسئول مسئولیت پذیری، و یا شناخت جایی از بدن که در فضا قرار دارد. در این تکه‌ها، جمعیت‌های سلول‌های interneurons که مسئول بیان پروتئین  parvalbumin هستند، کاهش می‌یابد. Interneurons مسئول کنترل توازن تحریک و مهار در مغز هستند، و محققان دریافتند که تغییراتی که در پلاک‌های قشر مغز یافت می‌شود با تحریک بیش از حد در S1DZ همراه است.

محققان برخی از عوامل اضافی را که نفوذ عفونت شدید به اوتیسم را تحریک می‌کنند بررسی کردند. همه مادرانی که عارضه عفونت شدید را تجربه می‌کنند، کودک مبتلا به اوتیسم را تجربه نمی‌کنند و به همین ترتیب، همه موش‌های مدل التهاب مادران، ناهنجاری‌های رفتاری را ایجاد نمی‌کنند.

این اساتید افزودند :”این نشان می‌دهد که التهاب در دوران بارداری تنها یکی از عوامل ایجاد اوتیسم است و عوامل دیگری هم در ایجاد این بیماری دخیل هستند.”

مطالعات قبلی در موش و انسان، جمعیت سلولی Th17 را در روده افراد سالم به دست آورده است. تصور می‌شود که این سلول‌ها، که به حفاظت میزبان از میکروب‌های مضر کمک می‌کنند و پس از قرار گرفتن در معرض انواع خاصی از باکتری‌های بی‌ضرر که با اپیتلیوم مرتبط هستند تولید می‌شوند.

محققان دریافتند که تنها فرزندان موش‌های با یک نوع خاص از باکتری‌های بی‌ضرر، که به عنوان باکتری‌های رشته‌ای جداسازی شده شناخته می‌شوند، دارای اختلالات رفتاری و تکه‌های قشر مغزی هستند. هنگامی که محققان آن باکتری‌ها را با آنتی بیوتیک‌ها کشتند، موش‌ها فرزندان نرمالی را تولید کردند.


مرجع:

http://news.mit.edu/2017/studies-explain-link-between-autism-severe-infection-during-pregnancy-0913

کلمات کلیدی
, , ,
More from لیلا بختیاری

آیا زدودن خاطرات ترسناک از مغز امکان‌پذیر است؟

کد مطلب:۶۰۱۲۶۱   پاک کردن خاطرات ناخواسته بیشتر در داستان‌های علمی ـ...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *