اندام‌های مصنوعی هوشمند

اندام‌های مصنوعی هوشمند

کد خبر:۶۰۷۱۷۹

 

تاریخ انتشار: ۶ اکتبر ۲۰۱۷

اندام‌های مصنوعی هوشمند

گامی رو به جلو

دفتر تحقیقات نیروی دریایی اعلام کرده است که قصد دارد با همکاری مرکز ملی پزشکی نظامی والتر رید، آزمایشگاه تحقیقات دریایی و چندین دانشگاه شکل جدیدی از پروتزهای پا را خلق کند. این اندام‌های هوشمند جدید علاوه بر راحتی بیشتر به کاربران کمک می‌کند تا از ابتلا به عفونت رهایی یابند.

پروژه نظارت بر پروتز استخوانی متحد بر پایه تیتانیومی است که با جراحی به استخوان گیرنده متصل می‌شود. استخوان اطراف قسمتی که تیتانیوم قرار داده شده است را فرا می‌گیرد و تنها یک نقطه اتصال کوچک بیرون باقی می‌ماند.

اندام مصنوعی را می‌توان به این نقطه وصل یا از این نقطه جدا کرد. با این اوصاف به دلیل اینکه فلزی از بدن خارج می‌شود عفونت‌ها غیرمعمول نیستند. پروژه نظارت بر پروتز استخوانی متحد برای این وضعیت چاره اندیشیده است.

یک آرایه حسگر زیست سازگار در اندام مورد نظر تعبیه شده است که در ارتباط با حسگرهایی که درون پروتز هستند کار می‌کند. حسگر دمای بدن و موازنه pH را کنترل می‌کند و هر دوی این موارد می‌تواند افراد را پیش از عفونت آگاه سازد. همچنین حسگر بر اساس راه رفتن کاربر، موثر بودن پروتز را ارزیابی می‌کند.

پیشرفت

پروتزهای پای قدیمی و متداول معمولا به باقی‌مانده اندام فرد پوشنده با یک سوکت متصل می‌شوند. این سوکت فشار را بر روی اندام‌های نرم پا قرار می‌دهند که می‌تواند ناراحت‌کننده باشند و باعث بروز زخم‌ها، تاول‌ها و عفونت شوند. بسیاری از کاربران نیاز دارند که سوکت را توسط یک فرد متخصص به‌طور حرفه‌ای تنظیم کنند که کار وقت‌گیری است.

نظارت بر پروتز استخوانی متحد توسط خود فرد، مشکلات موجود را حل می‌کند و به کاربران اجازه می‌دهد که به‌صورت طبیعی‌تری با مشکلات کمتری راه روند.

گروه پژوهشی در حال حاضر نمونه اولیه خود را به همراه آرایه حسگر آن تکمیل کرده‌اند و آزمایش‌های انجام شده توسط آن با موفقیت همراه بوده است. انتظار می‌رود که این دستگاه برای سال ۲۰۱۸ در اختیار مصرف کنندگان قرار بگیرد.

منبع:

The U.S. Navy Is Developing Artificial Limbs That Are Intelligent

More from ناهید عزیزی

رویداد تکنولوژی برای ایجاد ارزش افزوده در مواد غذایی

کد خبر:R_60414   تکنولوژی برای ایجاد ارزش افزوده در مواد غذایی  ...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *