پلیمر بهبودیافته و روش جدید مونتاژ براى تطابق بالاى ابزارهاى تاتوى الکترونیکى

کد خبر: ۵۱۲۱۴۱

گروهی از محققان دانشگاه واسدا (Waseda) فرآیندها و موادی را برای چوب فوق نازک در ابزارهای الکترونیکی با استفاده از الاستومری غشایی نانو ورق و در نتیجه سهولت دستیابی به تولید ایجاد کرده‌اند. این در حالی است که قابلیت کشسانی بالای آن حفظ شده و انعطاف‌پذیری نیز ۵۰ برابر بهتر از نانو ورق‌های پلیمری گزارش‌شده قبلی است. این مطالعه در اول فوریه ۲۰۱۷ در ژورنال Journal of Materials Chemistry C منتشر شده است.

لوازم الکترونیکی و گجت‌های پوشیدنی هوشمند، چندین ضرورت برای استفاده گسترده به‌ویژه برای سهولت ساخت و راحتی پوشش دارند. مواد و فرآیندهای ایجادشده توسط تیم دانشگاه واسدا نشان‌دهنده گام‌های بزرگ رو‌به‌جلو در هر دو معیار است.

شدت جریان برق چاپگر جوهرافشان و تثبیت دمای پایین، نه‌تنها اجازه تولید ابزارهای الکترونیکی که بادوام و عملکردی هستند را می‌دهد، بلکه جهت استفاده به‌عنوان یک وسیله راحت و متناسب با پوست بسیار نازک و به اندازه کافی انعطاف‌پذیر نیز هست، همچنین موجب نگهداری خواص لمس آسان و محافظت از غشای الاستومتری می‌شود. تنها در ۷۵۰ نانومتر، غشای جدید فوق‌العاده نازک و انعطاف‌پذیر است. این پیشرفت‌ها می‌تواند به تغییر ماهیت پوشیدنی‌های الکترونیکی از اشیا (مانند ساعت مچی) به موارد کمتر قابل توجه نسبت به یک چسب زخم کمک کند.

تیم واسدا همچنین یک روش اتصال قطعات الکترونیکی بدون لحیم‌کاری که اجازه می‌دهد غشاهای الاستومر نازک‌تر و انعطاف‌پذیر‌تر باشند را ایجاد کردند (SBS:polystyrene-polybutadiene-polystyrene). شبکه سیم‌کشی رسانا که به‌وسیله چاپگر جوهرافشان ایجاد شده است، می‌تواند با یک چاپگر نوع خانگی و بدون نیاز به شرایط محیطی تمیز انجام گیرد. علاوه ‌بر این، سیم‌ها و عناصر رسانا، مانند تراشه‌ها و LEDها بین دو نانو ورق الاستومر بدون استفاده از لحیم‌کاری یا چسب‌های رسانای خاص به‌عنوان پیوند شیمیایی متصل هستند.

به بیان ساده، فرآیندهای دمای پایین، به دستیابی چسبندگی بهتر ساختارهای فوق‌العاده نازک بدون استفاده از ماده چسبنده مانند نوارچسب یا چسب مایع، کشسانی بهتر و راحت‌تر جهت کاربردهای تماس با پوست منتج می‌شود. این سیستم جدید برای چند روز روی یک مدل پوست مصنوعی به‌صورت کاربردی ثابت شده است.

این نتایج به‌واسطه همکاری میان سه حوزه تخصصی به‌دست آمده است:

  1. مونتاژ مولکولی و علم بیومتریال؛
  2. پزشکی رباتیک و مهندسی توانبخشی؛
  3. سیستم‌های میکرو الکترومکانیکی به لطف ساختار مشترک در دانشگاه واسدا.

استفاده‌ای که برای این محصولات مورد انتظار است شامل روابط انسان و ماشین و سنسورها در شکلی از تاتوهای الکترونیکی به‌عنوان ابزارهای کاملا بهبودیافته برای زمینه‌های پزشکی، بهداشت و درمان و آموزش‌های ورزشی می‌َشود.

این کاربردها موضوع اغلب تحقیقات موسسه Advanced Active Aging Research  از دانشگاه واسدا هستند.

منبع:

 https://phys.org/news/2017-02-polymer-method-ultra-conformable-electronic-tattoo.html

 

More from الهام اشرفی

افزایش دقت و صحت نقشه‌برداری مغزی با نانوحسگرهای نوری

کد خبر: ۵۱۲۱۴۴ نانوحسگر نوری قادر به اندازه‌گیری دقیق‌تر و نقشه‌برداری فضایی...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *