افراد باهوش صاحب کدام ژن‌ها هستند؟

افراد باهوش صاحب کدام ژن‌ها هستند؟

کد خبر:۶۰۳۱۳۱

افراد باهوش صاحب کدام ژن‌ها هستند؟

پیشرفت‌های چشمگیری برای فهم زیربنای هوش توسط پژوهشگران صورت گرفته است. استفاده از داده‌های ژنتیکی و نمره هوش حدود ۷۸.۰۰۰ نفر، ژن‌ها و مسیرهای زیستی جدیدی را در ارتباط با هوش مشخص کرده است.

هوش یکی از صفاتی است که در انسان بسیار مورد پژوهش و بررسی قرار گرفته است. هوش بالاتر وابسته به شرایط اقتصادی و سلامت زندگی است. با وجود وراثت بالای ۴۵% در دوران کودکی و ۸۰% در بزرگسالی، فقط تعداد معدودی از ژن‌هایی که در گذشته به هوش ربط داده می‌شدند، به‌طور واقعی به میزان هوش مربوط‌اند و بقیه آنها ارتباط قابل اعتمادی به هوش ندارند. در مقاله‌ای که در مجله نیچر ژنتیکس به چاپ رسید، ۵۲ ژن را به هوش مرتبط دانستند که ۴۰ تا از آنها کاملا جدیدند. اغلب این ژن‌ها در بافت مغز بیان می‌شوند.

دانیل پوستوما محقق اصلی این پژوهش می‌گوید: این نتایج بسیار هیجان‌برانگیز است، زیرا ارتباط موثقی را در ارتباط با هوش بیان می‌کند. ما دریافته‌ایم این ژن‌ها در تکامل سلولی و از آن مهم‌تر در تشکیل سیناپس، هدایت آکسون و تمایز نورونی موثر هستند. این یافته‌ها برای اولین بار سرنخ‌های روشنی را در ارتباط با مکانیسم‌های زیستی هوش فراهم آوردند.

این مطالعه نشان می‌دهد که تاثیر ژنتیک بر هوش به مقدار زیادی به تاثیر ژنتیک بر تحصیلات و سواد فرد وابسته است. این تاثیر برای صفات دیگری مثل ترک سیگار، حجم داخل جمجمه، دور سر در مراحل جنینی و اوتیسم صدق می‌کند. همچنین همبستگی معکوسی در مورد بیماری آلزایمر، افسردگی، مصرف سیگار، اسکیزوفرنی، دور کمر به باسن و شاخص توده بدن در این مورد به اثبات رسیده است.

سوزان اسنیکرز، نویسنده اول این پژوهش و محقق فوق دکترا در آزمایشگاه پوستوما توضیح می‌دهد: این ارتباطات ژنتیکی با مسیرهای زیستی هوش و صفات دیگر مرتبط است. از ژن‌های مرتبط به هوش، ۷ ژن مرتبط با اسکیزوفرنی، ۹ ژن مرتبط با شاخص توده بدن و ۴ ژن با چاقی مرتبط است. این سه صفت همبستگی منفی با هوش دارند.

این بدان معنی است که اگر ژنی با هوش همبستگی مثبت داشته باشد بر اسکیزوفرنی، شاخص توده بدن و چاقی همبستگی منفی دارند. مطالعات آینده نیازمند تعیین نقش دقیق ژن‌ها بر هوش است؛ به‌طوری که  تصویر کاملی از تفاوت‌های ژنتیکی و تاثیر آن بر هوش به دست آید. به گفته دانیل پوستوما مطالعات اخیر بیش از پنج درصد از واریانس‌های هوش را بیان می‌کند. البته این مقدار برای تنوع واریانس صفتی مانند هوش زیاد است و هنوز راه زیادی برای پیمودن پیش روست. با توجه به وراثت‌پذیری بالای هوش، انتظار می‌رود اثرات ژنتیکی بیشتری در این ارتباط مهم تلقی شوند که این مهم با بررسی نمونه‌های بیشتری به دست خواهد آمد.

منبع:

https://www.sciencedaily.com/releases/2017/05/170523083324.htm

More from نگار نصراللهی

زندگی‌نامه علی خادم‌حسینی(قسمت اول)

کد خبر: Z_60610   زندگی‌نامه علی خادم‌حسینی(قسمت اول)  نام : علی خادم‌حسینی...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *