اشیا+ افراد+ اتصال=؟

اینترنت اشیا به دستگاه‌هایی اطلاق می‌شود که به اینترنت و به یکدیگر متصل می‌شوند. گفت‌وگو در مورد اینترنت اشیا، در سراسر جهان در حال وقوع است. این فناوری کاربردهای زیادی؛ از اتوماسیون لوازم زندگی گرفته تا ایجاد شهرهای هوشمند دارد. ما به دنبال درک تاثیرات اینترنت اشیا بر زندگی هستیم و تلاش می‌کنیم علاوه بر بهره بردن از فرصت‌های ایجادشده، چالش‌های پیش روی آن را نیز نظیر امنیت و حفظ حریم خصوصی، حل کنیم.

 

اینترنت اشیا (IOT) در حال تبدیل‌شدن به موضوع مکالمه‌ای مترقی داخل و خارج محیط کار است. مفهومی است که نه‌تنها پتانسیل تاثیر بر چگونه زیستن ما را دارد، بلکه بر نحوه کار ما نیز اثر می‌گذارد؛ اما دقیقا «اینترنت اشیا» چیست و چه تاثیراتی بر شما می‌گذارد؟ پیرامون اینترنت اشیا، پیچیدگی‌های زیادی وجود دارد. این سرویس ویژه قصد دارد شما را با اساس و پایه آن آشنا کند.

 

کاتالیزگران گسترش اینترنت اشیا

اینترنت پهنای باند، در حال در دسترس بودن به‌طور گسترده و جهانی است، هزینه اتصال به اینترنت در حال کاهش است، دستگاه‌های بیشتری با قابلیت اینترنت بی‌سیم (Wi-Fi) و دارای حسگر‌های متعددی در حال ساخته‌شدن هستند، هزینه فناوری در حال کم شدن است و نفوذ گوشی‌های هوشمند متحیرکننده است. همه این عوامل، یک «توفان کامل» برای اینترنت اشیا ایجاد می‌کنند.

گسترش اینترنت اشیا

 

اینترنت اشیا چه مفهومی دارد؟

به بیان ساده، اینترنت اشیا مفهومی از اتصال هر دستگاهی به اینترنت (یا به یکدیگر) است. دستگاه، شامل همه‌چیز از تلفن همراه، قهوه ساز، ماشین لباسشویی، هدفون، لامپ، دستگاه‌های پوشیدنی گرفته تا هر چیز دیگری که فکرش را کنید، می‌شود. این امر، همچنین به اجزای ماشین‌ها، مثلا موتور جت یک هواپیما یا مته تجهیزات نفتی نیز اعمال می‌شود.

شرکت تحلیلگر گارتنر (Gartner) معتقد است که تا سال ۲۰۲۰ بیش از ۲۶ بیلیون دستگاه متصل وجود خواهد داشت (برخی حتی این رقم را تا ۱۰۰ بیلیون پیش‌بینی کرده‌اند)… این تعداد بسیار زیادی است!

اینترنت اشیا، شبکه‌ای عظیم از «چیزهای» متصل است (که شامل افراد نیز می‌شود). روابط بین مردم ـ مردم، مردم ـ اشیا و اشیا ـ اشیا خواهد بود.

اینترنت اشیا

اشیایی که بخشی از اینترنت اشیا هستند، بااینکه خیلی متفاوت با یکدیگرند، اما برخی عوامل مشترک نیز دارند. این عوامل شامل موارد زیر است:

  • اتصال بی‌سیم: این اشیا می‌توانند به شبکه‌های وای‌فای متصل شده و از طریق آنها اطلاعاتی را ارسال کنند.
  • داده به‌عنوان هویت: این اشیا، نمایشی دیجیتال دارند که از داده‌هایی ساخته‌شده که درباره خودشان می‌فرستند. این داده‌ها معمولا از طریق حسگرها، بخش کلیدی دستگاه‌های اینترنت اشیا، جمع‌آوری‌شده‌اند.
  • تعامل از راه دور: درحالی‌که همه اشیا نمی‌توانند به‌طور مستقیم به‌وسیله ارتباطات بی‌سیم و برنامه‌های موبایل کنترل شوند، کنترل بسیاری از آنها به این شیوه ممکن است. حتی آنهایی که نمی‌توانند به‌وسیله یک تلفن هوشمند یا کامپیوتر کنترل شوند، داده‌هایی می‌فرستند که بر تصمیمات اثرگذارند.

 

از توستر آنلاین تا شهر هوشمند

قاعده جدید برای آینده، این است که به سمتی برویم که «هر چیزی که قابلیت اتصال دارد، متصل شود.» اما چرا می‌خواهید بر روی زمین، بسیاری از دستگاه‌های متصل با یکدیگر صحبت کنند؟ مثال‌های زیادی برای بیان کاربرد این مساله و ارزش‌های بالقوه آن وجود دارد. چهار مورد از مهم‌ترین و اساسی‌ترین حوزه‌هایی که اینترنت اشیا در آنها رشد کرده عبارت است از:

      ۱. اتوماسیون خانه:

اتوماسیون خانه

اتوماسیون خانه به تمام دستگاه‌های هوشمندی اشاره دارد که شما می‌توانید از طریق اپلیکیشن‌ها، آنها را برنامه‌ریزی و کنترل کنید؛ مثلا ساعت شما، شما را برای ساعت ۶ صبح بیدار کرده و قهوه‌سازتان را مطلع می‌کند که شروع به آماده کردن قهوه برای شما شود. توستر منزلتان هم شروع به گرم کردن نان برای صبحانه می‌کند.

 

      2. پوشیدنی‌ها:

پوشیدنی‌ها در اینترنت اشیا

 بخش پوشیدنی‌ها نسبتا جدید است، اما پر از فرصت‌های مربوط به لباس است. گروه‌های تناسب‌اندام و دیگر لوازم هوشمند رایج‌ترین محصولات بازار هستند. ساعت، تی‌شرت، شلوار و ژاکت‌های هوشمند نیز به‌خصوص در صنعت محصولات ورزشی روزی مورد استقبال قرار خواهند گرفت. هدف این لوازم پوشیدنی این است که داده‌های فیزیکی مثل ضربان قلب، میزان کالری سوزانده شده، فعالیت‌های خواب و… را پیگیری کنند.

 

      ۳. فناوری خودرو:

خودرویی با اتصال اینترنت اشیا

 خودرو، مانند خانه نقطه تمرکز مهمی برای بسیاری از نوآوری‌های اینترنت اشیاست. مثلا شما در راه جلسه هستید؛ خودروی شما به تقویمتان دسترسی دارد و همچنین می‌داند که بهترین مسیر برای رفتن کدام است. اگر ترافیک سنگین باشد، احتمالا خودروی شما به دیگر اعضای جلسه متنی ارسال کرده و آنها را آگاه می‌کند که شما دیر می‌رسید.

 

      ۴. نظارت داده‌ها:

نظارت بر داده از طریق اینترنت اشیا

 دستگاه‌های نظارت بر داده در بسیاری از صنایع وجود دارد و به شرکت‌ها و افراد کمک می‌کند تا داده‌های خاصی را دنبال کنند. مهم‌ترین بخش، بخش بهداشت و انرژی است که راه‌حل‌های اینترنت اشیا برای این مسائل، مفید و کارآمد است.

 در مقیاسی گسترده، اینترنت اشیا می‌تواند بر چیزهایی نظیر شبکه‌های حمل‌و‌نقل اعمال شود: «شهرهای هوشمند» که می‌توانند به ما کمک کنند اتلاف را کاهش داده و بهره‌وری چیزهایی مانند استفاده از انرژی را بهبود بخشیم؛ این مساله ما را در فهم چگونگی بهبود زندگی و کارمان یاری می‌کند.

جهان هوشمند

 چالش‌های پیش‌رو

واقعیت این است که اینترنت اشیا فرصت‌ها و اتصالات بی‌پایانی را ممکن می‌سازد؛ به‌نحوی‌که اصلا فکرش را نمی‌کنیم و یا به‌طور کامل اثر آن را نمی‌توانیم بفهمیم. کار مشکلی نیست که ببینیم چطور و چرا اینترنت اشیا امروزه چنین موضوع داغی است؛ چراکه بااینکه فرصت‌های زیادی فراهم می‌آورد، اما چالش‌هایی نیز پیش رو است.

امنیت، مساله مهمی است که اغلب به چشم می‌خورد. باوجود بیلیون‌ها دستگاه متصل‌به‌هم، چگونه مردم می‌توانند مطمئن شوند که اطلاعات آنها امن باقی می‌ماند؟ آیا ممکن است فردی توستر شما را هک کند و از این طریق به کل شبکه شما دسترسی داشته باشد؟ اینترنت اشیا، شرکت‌هایی در سراسر جهان برای تهدیدات امنیتی باز می‌کند.

امنیت در اینترنت اشیا

 مساله بعدی که با آن مواجهیم، بحث حریم خصوصی و اشتراک داده‌هاست که حتی امروزه نیز بسیار موردتوجه است. مساله‌ دیگری که بسیاری از شرکت‌ها با آن مواجه خواهند شد، حجم بالای اطلاعاتی است که هرکدام از این دستگاه‌ها تولید می‌کنند. شرکت‌ها نیاز دارند راهی بیابند که این حجم اطلاعات را ذخیره، پیگیری، تجزیه‌و‌تحلیل و مدیریت کنند.

 این پیچیدگی‌ها و مخاطرات نباید نادیده گرفته شوند. افراد و سازمان‌ها باید بکوشند اصول امنیتی اساسی ازجمله محرمانه بودن، یکپارچگی و در دسترس بودن اطلاعات را در دنیای دیجیتال فراهم آورند.

 

همچنین بخوانید: اینفوگرافی اینترنت اشیا

 

منابع

[۱]، [۲]، [۳]

این مطلب را به اشتراک بگذارید

More from نرگس ایمانی

۱۰ سوال جالب در حوزه مغز و پاسخ دانشمندان به آنها

دانشمندان علم اعصاب یا عصب‌شناسان، با بررسی نحوه عملکرد مغز، پاسخ مسائل...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *