استفاده از نانو ذرات در تشخیص ویروس‌های کشنده

کد مطلب:۶۰۱۲۱۴

سیستمی متشکل از دو نوع نانو ذره که می‌تواند به‌درستی و در نهایت سرعت و دقت ویروس‌ها را تشخیص دهد.

در گذشته تشخیص عفونت ویروسی نیاز به زمان بیشتری برای ارائه درمان مناسب  داشت. در حال حاضر این آزمایش‌ها دقیق هستند، اما نیاز به پرسنل متخصص دارند که در بسیاری از موارد امکان‌پذیر نیست. برای برطرف کردن این مشکل، تیم تحقیقاتی در دانشگاه پلی‌تکنیک هنگ‌کنگ حسگری ساخته‌اند که می‌تواند ویروس‌هایی چون ابولا و آنفلوآنزا نوع H7 را تشخیص دهد.

 

استفاده از نانو ذرات در تشخیص ویروس‌های کشنده
روش موثر برای تشخیص عفونت‌های ویروسی

 

این تیم از نانو ذرات طلا به‌عنوان پروب ناقل نمونه‌های قابل اندازه‌گیری استفاده کرده است. به‌علاوه از نانو ذرات تغییریافته (UCNPs) که وقتی در مجاورت لیزر با طول موج نزدیک مادون قرمز قرار می‌گیرند نور سبز از خود ساطع می‌کنند، در کنار این پروب‌ها به‌عنوان عامل اختصاصی در شناسایی ویروس آنفلوآنزا و ابولا استفاده شد. اگر نمونه‌ای شامل یکی از دو ویروس بود، با هر دو نوع نانو ذره تداخل ایجاد کرده و نور سبز از منبع UCNPها ساطع می‌شود. این روند در مدت‌زمان کوتاهی (دو ساعت برای یک تست آنفلوآنزا)  انجام می‌شود که قابلیت کمی‌سازی دارد. ثابت شده که این تست بسیار اختصاصی عمل می‌کند؛ به‌صورتی که حتی استفاده از نمونه‌های ویروسی در کنار نانو ذرات طلا به اندازه این نانو ذرات تغییریافته پاسخ مناسبی نمی‌دهد. در مرحله بعد محققان این نانو ذرات را به پلتفرم متخلخل آلومینا متصل کردند که به جای داشتن دو ترکیب در محلول مایع صورت گرفت. این موضوع حساسیت آزمایش را افزایش داد و اجازه تشخیص در حد فمتومولار را برای ویروس‌ها فراهم کرد که این مقدار برابر با حد تشخیص پایین‌تری برای آزمایش‌های حال حاضر در موارد بالینی است. این حد تشخیص بسیار بحرانی است، به‌خصوص در موارد تشخیص ابولا که تشخیص در مراحل اولیه می‌تواند به نجات جان بیمار منجر شود.

این تیم در حال حاضر مشغول طراحی ابزاری برای تشخیص انواع مختلف ویروس‌های آنفلوآنزاست که در نهایت به تشخیص چندمنظوره انواع ویروس‌های آنفلوآنزا منجر می‌شود. این سیستم همچنان در حال مطالعه است، اما محققان امیدوارند ظرف دو، سه سال آینده وارد بازار شود.

منبع:

Ming-Kiu Tsang et al. Ultrasensitive Detection of Ebola Virus Oligonucleotide Based on Upconversion Nanoprobe/Nanoporous Membrane System, ACS Nano (2016). DOI: 10.1021/acsnano.5b05622

More from فرانک بنی‌احمد

واکسن نانوذرات؛ راه‌حلی موثر در درمان انواع سرطان

کد خبر: ۶۰۲۰۹۳ محققان مرکز پزشکی یوتی (UT) اولین نوع از واکسن...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *