میکروسکوپ هولوگرافی روشی جدید برای اندازه‌گیری میزان تخریب نانوذرات حامل دارو

کد خبر:۶۰۳۰۲۱

محققان دانشگاه UCLA  روشی به‌صرفه برای نظارت بر تخریب نانوذرات حاوی دارو با استفاده از میکروسکوپ هولوگرافی ابداع کردند. این پلتفرم مشخصه‌یابی نانوذرات می‌تواند به‌طور دقیق هر گونه تغییر در اندازه نانوکپسول‌هایی را اندازه‌گیری کند که دستخوش تخریب شده و در حال رهایش دارو داخل بستر خود هستند. این مطالعه روش اندازه‌گیری قابل اعتمادی برای دانشمندان به‌منظور طراحی بهتر نانوکپسول‌ها برای رهایش دارو و دیگر کاربردهای علم نانو را فراهم می‌کند.

 

میکروسکوپ هولوگرافی روشی جدید برای اندازه‌گیری میزان تخریب نانوذرات حامل دارو
شرحی از روش به‌صرفه در نظارت بر تخریب نانوذرات حاوی دارو با استفاده از میکروسکوپ هولوگرافی

 

نانوتکنولوژی از اهمیت زیادی به‌ویژه در رهایش دارو برخوردار است. پیش‌بینی می‌شود بازار جهانی نانوداروها تا سال ۲۰۲۵ به ۳۵۰ هزار دلار خواهد رسید. در نتیجه طراحی و ساخت نانوذرات تخریب‌پذیر در رهایش دارو بسیار حائز اهمیت است. اگرچه تخمین نرخ تخریب‌پذیری نانوذرات موجب مشخصه‌یابی صحیح و بهبود حامل‌های رهایش دارو می‌شود، اما رویکردهای مرسومی که برای نظارت بر رهایش دارو از نانوذرات و نانوکپسول‌ها وجود دارد، متکی بر فناوری‌های پیشرفته‌ای چون میکروسکوپ الکترونی، پخش نور دینامیکی و سایر روش‌های بیوشیمیایی است که حاوی نقاط ضعف و محدودیت‌های عملی است. اکثر این تجهیزات گران بوده و قابلیت نظارت بر تخریب نانوذرات به‌صورت همزمان در آنها وجود ندارد.

روش تصویربرداری هولوگرافی تیم UCLA صحتی نزدیک به ابزارهای دقیق اندازه‌گیری داشته و اجزای آن توسط پرینتر سه‌بعدی ساخته می‌شود. اجزای نوری آن ارزان‌قیمت بوده و در نهایت میکروسکوپی با وزن یک پوند خواهد بود که به هر کامپیوتر یا لپ‌تاپی قابل اتصال است. این دستگاه مشخصه‌یابی نانوذره می‌تواند اندازه ذرات منفرد را در گستره وسیعی از چگالی در محدوده ده تا ده‌ها هزار نانوذره در هر میکرولیتر را اندازه‌گیری کند و نانوذراتی به اندازه تقریبی ۴۰ نانومتر را تشخیص دهد.

آیداگون ازکان (Aydogan Ozcan) استاد دپارتمان الکتریک دانشگاه UCLA و رهبر این تیم تحقیقاتی اظهار داشت: «در میان همکاری چندین محقق، ما نیاز به روش محاسباتی به‌صرفه داریم که قادر به نظارت دقیق بر تخریب گونه‌های مختلف نانوذرات با حجم فوق‌العاده کم باشد که این حجم حداقل هزار برابر کوچک‌تر از چیزی است که اکنون برای اندازه‌گیری در روش‌های نوری وجود دارد.»

این تیم تحقیقاتی از روش تصویربرداری مذکور برای مشخصه‌یابی سیستم نانوکپسولی پلیمری قابل استفاده برای رهایش فاکتور رشد اندوتلیالی که فاکتوری برای کمک به بازیابی بعد از سکته مغزی و بهبود زخم است، استفاده کرده‌اند. فاکتورهای رشد برای عملکرد منظم سلولی بحرانی است و تلفیق آنها با نانوداروها محور اصلی بسیاری از تحقیقات است که استفاده از این میکروسکوپ هولوگرافی را بسیار به‌صرفه خواهد کرد.

 

منبع:

Aniruddha Ray et al. High-Throughput Quantification of Nanoparticle Degradation Using Computational Microscopy and Its Application to Drug Delivery Nanocapsules, ACS Photonics (۲۰۱۷).

DOI: 10.1021/acsphotonics.7b00122

More from فرانک بنی‌احمد

چگونه استرس احتمال سکته مغزی و قلبی را افزایش می‌دهد

کد خبر: ۵۱۰۲۵۲ طبق مطالعه چاپ‌شده در مجله  The lancetکه دریچه تازه‌ای...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *