ارتباط بین گروه خونی و خطر حمله قلبی

کد خبر:۶۰۲۳۰۱

ارتباط بین گروه خونی و خطر حمله قلبی

افراد دارنده به غیر از گروه خونی او توجه کنند.

تحقیق جدیدی نشان داده است که ارتباطی بین دارندگان گروه خونی به غیر از O و افزایش خطر حمله قلبی یا سکته وجود دارد.

تحلیل بیش از ۳/۱ میلیون نفر نشان داد که افرادی که گروه خونی به غیر از O مثبت یا O منفی دارند، ۹ درصد بیشتر احتمال دارد که دچار حوادث قلبی و عروقی مانند حمله‌های قلبی یا سکته شوند. اما آنها هنوز از دلیل این ارتباط مطمئن نیستند. قضیه موجود به این معناست که هنوز زود است بگوییم نوع خاصی از گروه خونی مشکلات قلبی و عروقی را افزایش می‌دهد.

اما این حقیقت که ارتباطی بین گروه خونی و سلامت قلبی افراد در این جامعه نمونه وجود دارد، بیانگر این است که این موضوع برای تحقیقات بیشتر قابل ارزش است.

تسا کول، رهبر گروه تحقیقاتی از مرکز پزشکی دانشگاه گرونینگن هلند می‌گوید: «نتایج حاکی از این است که افراد دارای گروه خونی به غیر از O (گروه های خونی A، B، AB) در خطر بیشتری نسبت به حمله‌های قلبی و مرگ‌ومیر ناشی از مشکلات قلبی و عروقی هستند. دارا بودن گروه خونی به غیر از O خطر حوادث قلبی و عروقی را ۹ درصد افزایش می‌دهد.»

در نگاه اول این تفاوت کوچک به نظر می‌رسد، اما در کل جمعیت تفاوت بزرگی است و تیم پژوهشی به‌دنبال یافتن ارتباط است.

گروه خونی بر مبنای مخلوطی از آنتی‌بادی‌ها و آنتی‌ژن‌های ویژه‌ای است که در سلول‌های خونی وجود دارد و قبل از تولد فرد بر اساس گروه خونی والدین مشخص می‌شود. گروه خونی O متداول‌ترین گروه خونی است؛ به صورتی که حدود ۴۵ درصد افراد در ایالات متحده دارای این گروه خونی هستند.

یک توضیح احتمالی برای این مقدار خطر بیشتر در افراد دارای گروه خونی به غیر از O می‌تواند مربوط به این واقعیت باشد، در این نوع از گروه‌های خونی غلظت‌های بیشتری از پروتئین انعقادی به نام فاکتور فون ویلبراند حمل می‌شود و قبلا مشاهده شده است  که با حوادثی مانند سکته مغزی رابطه دارد.

سطح کلسترول بالا که در افراد با گروه خونی A مشاهده شده است نیز می‌تواند در نتایج موثر باشد، همچنین مولکولی که گالکتین ۳ نامیده می‌شود و مربوط به التهاب است در افراد دارنده گروه خونی غیر از O بالاتر است.

اما این موارد تنها در حد فرضیه‌هایی هستند و تیم تحقیقاتی قصد دارد به‌منظور جلوگیری از حمله‌های قلبی این موارد را در آینده آزمایش کند. این تحقیق در Heart Failure 2017 ارائه شد.

لینک:

http://www.sciencealert.com/your-blood-type-could-be-linked-to-a-higher-risk-of-heart-attack-or-stroke

کلمات کلیدی
More from ناهید عزیزی

رویداد ۱۰ .۱۰ . ۱۰ سلامتی

رویداد ۱۰  .۱۰ . ۱۰  سلامتی کد خبر:R60216 نام رویداد: ۱۰  .۱۰...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *