اتم‌های مصنوعی و خاصیت خود ترمیم شوندگی

اتم‌های مصنوعی و خاصیت خود ترمیم شوندگی

کد خبر: ۶۰۵۱۵۱

 

اتم‌های مصنوعی و خاصیت خود ترمیم شوندگی

برخی از کوچک‌ترین کریستال‌های جهان می‌توانند با هم ابر شبکه‌ها را تشکیل دهند که عنصر اصلی ماده‌های جدید  مختلف است. این کریستال‌ها به دلیل این‌که می‌توانند خودشان را درون ساختاری مشابه مولکول‌ها سازمان‌دهی کنند، “اتم‌های ساختگی” نیز نامیده می‌شوند.

دانشمندان مشاهده کرده‌اند که این نانو کریستال‌ها هنگامی‌که رشد می‌کنند هم‌زمان ابر شبکه‌ها را نیز تشکیل می‌دهند. درواقع ابر شبکه‌ها می‌توانند با سرعت شگفت‌انگیزی در چند ثانیه و نه در چند روز، در زمان سنتز متداول نانو کریستال‌ها تشکیل شوند. تا زمان انجام این پژوهش، ابر شبکه‌ها در دماهای پایین به‌آرامی در طول چند روز رشد داده می‌شدند. این مشاهده اولین در این نوع موارد بوده و به دانشمندان در تنظیم و بهبود فرآیند گرد هم آوردن کمک می‌کند و از آن برای ساخت مواد جدید برای به کار گیری در سلول­های خورشیدی، الکترونیک نوری، ذخیره سازی مغناطیسی و کریستال‌هایی که واکنش­های شیمیایی را سرعت می‌بخشند، استفاده می‌شود.

دانشمندان برای دهه‌ها در آزمایشگاه نانو کریستال‌هایی را ساخته‌اند. کریستال‌ها اغلب ویژگی‌های جذاب و غیرمعمولی دارند که بر اساس ترکیب، شکل و اندازه آن‌ها متفاوت است. ابر شبکه‌ها از نانو کریستال‌ها ساخته‌شده‌اند که برخی از خواص آن‌ها را به ابر شبکه‌ها القا می‌کند. همچنین ابر شبکه‌ها ویژگی‌های غیرمعمول خود را دارند و بخشی از هدف این نوع تحقیق، گسترده کردن درک ما از چگونگی پرورش دادن ابر شبکه‌ها در کیفیت‌های خاص و برای اهداف خاص می‌باشد.

یک کشف تصادفی آشکار کرد که گرم کردن نانو کریستال‌های پالادیوم با نوعی پرتو ایکس که نانو کریستال‌ها را گرم می کند آن‌ها را هم‌چنین برای خودآرایی درون ابر شبکه‌ها  نیز وادار می‌کند.

یکی از اعضای این گروه پژوهشی دراین‌باره گفت: “چالش موجود برای ما، درک چیزی بود که ذرات را گرد هم می‌آورد و آن‌ها را به سمت یکدیگر، اما نه با شدت زیاد جذب می‌کرد.” از آن زمان، گروه آزمایش‌های خود را بر روی چگونگی تغییرات ترکیبات، ویژگی‌ها و اندازه ابر شبکه‌ها و چگونگی رشد ابر شبکه‌ها متمرکز کرده است تا یافته‌های بیشتری را به دست آورد.

 

لینک:

 https://futurism.com/an-accidental-discovery-shows-artificial-atoms-can-quickly-self-assemble/

 

کلمات کلیدی
More from رضا اسلامی

اتم‌های مصنوعی و خاصیت خود ترمیم شوندگی

کد خبر: ۶۰۵۱۵۱   اتم‌های مصنوعی و خاصیت خود ترمیم شوندگی برخی...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *