ابزار اصلاح ژن برای تغییر رنگ گل‌ها

ابزار اصلاح ژن برای تغییر رنگ گل‌ها

کد خبر:۶۰۷۰۱۹

تاریخ انتشار:۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷

ابزار اصلاح ژن برای تغییر رنگ گل‌ها

پرورش‌دهندگان گل و گیاه برای پرورش گل‌ها در رنگ‌های خاص به زمان زیادی نیاز دارند و این درحالی است که دانشمندان این کار را به صورت ژنتیکی بسیار سریع‌تر انجام می‌دهند. دانشمندان با استفاده از ابزار اصلاح ژن CRISPR-Cas9 توانستند رنگ گلی را با به هم زدن یک ژن، از بنفش به سفید خالص تغییر دهند.

CRISPR-Cas9 یک ابزار ژنتیکی است که برای اصلاح هدفمند دی‌ان‌ای یک ارگانیسم و در طول سال‌ها برای مقابله با سرطان و بیماری‌ها و بهبود محصولات استفاده شده است. هم‌اکنون یک تیم ژاپنی متشکل از دانشمندان دانشگاه تسوکوبا، دانشگاه یوکوهاما سیتی و سازمان ملی تحقیقات کشاورزی و غذا از این روش برای گیاهان زینتی استفاده کرده است.

دانشمندان بر روی دو گل که به طور طبیعی سایه‌هایی از رنگ بنفش و صورتی و رگه‌هایی از رنگ سفید دارند را آزمایش کردند. گروه تحقیقاتی در کارشان بر روی ژنی به نام DFR-B تمرکز کردند که برای آنزیمی رمزگذاری شده است که رنگ گل‌ها و ساقه گیاه را می‌دهد.

در این آزمایش‌ها دو مولکول توالی دی‌ان‌ای را تغییر می‌دهند. Cas9 آنزیمی است که دو رشته دی‌ان‌ای را در یک مکان دقیق برش می‌دهد و بنابراین دی‌ان‌ای می‌تواند اضافه یا کاهش یابد. Cas9 توسط جی‌ آر ان ای یا آر ان ای برای مکان درست هدایت می‌شود.

این تکنولوژی همچنین به شدت برای برای تایید عملکرد ژن‌ها مفید است. سیستم CRISPR/Cas9 می‌تواند برای یافتن اینکه ارگانیسم پس از مختل شدن ژن شناخته‌شده چگونه به نظر می‌رسد و تایید اینکه ژن DFR-B ژن اصلی مسئول رنگ است، بسیار مفید است.

با این حال تکنولوژی CRISPR/Cas9 به طور صد در صد کارآمد نیست. نرخ جهش این مطالعه حدود ۷۵ درصد بود که نسبتا بالا می‌باشد. به علاوه نکته مهم‌تر این است که هیچ‌گونه جهشی در ژن‌های همسایه مشاهده نشد. این مورد تسهیلات زیادی را برای افرادی که علاقه‌مند به اصلاح رنگ و شکل  گل‌ها هستند به ارمغان می‌آورد. در آینده نتایج این تحقیقات تاثیرات زیادی را در حوزه‌های مختلف خواهد داشت. نتایج این مطالعه در ژورنال Scientific Reports منتشر شد.

گلی که در این پژوهش مورد بررسی قرار گرفت در قرن هشتم به ژاپن معرفی شد و تا قرن هفده این گل به رنگ بنفش بود تا اینکه در اثر یک جهش ژنتیکی گونه سفید رنگ آن مشاهده شد. مسئله ترسناکی که در این میان وجود دارد آن است که کاری را که طبیعت در مدت ۸۵۰ سال انجام داد هم‌اکنون در کمتر از ۱۲ ماه به دست انسان‌ها انجام شده است!

 

منبع:

http://www.dnaindia.com/science/report-gene-editing-tool-used-to-change-flower-colour-2544655

http://newatlas.com/crispr-flower-change-color/51276/

More from ناهید عزیزی

نانوذرات خنک‌کننده

کد خبر:۶۰۷۱۷۷ تاریخ انتشار: ۳۱ سپتامبر ۲۰۱۷ نانوذرات خنک‌کننده نشستن در یک...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *