ساخت ابزاری جدید برای تشخیص پارکینسون قبل از بروز علائم فیزیکی

ساخت ابزاری جدید برای تشخیص پارکینسون قبل از بروز علائم فیزیکی

کد خبر: ۶۰۷۰۲۶

تاریخ انتشار: ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷

به تازگی یک ابزار تشخیصی جدید با دقت ۹۳٪ توسط محققان موسسه RMIT ارایه شده است که می‌تواند بیماری پارکینسون را پیش از ظهور علائم آن تشخیص دهد.

تنها تجهیزات مورد نیاز برای اجرای این تست تشخیصی جدید، قلم، کاغذ و تبلت طراحی دیجیتال است. پروفسور دینش کومار، از دانشکده مهندسی در دانشگاه RMIT، بیان کرد: “پیش از این بسیاری از راهکارهای درمان پارکینسون تنها زمانی موثر بود که بیماری خود را نشان دهد و شخص در حرکات دچار مشکل می‌شد .در حالی‌که زمان شروع درمان بسیار مهم است، زیرا اگر عضلات بیمار شروع به لرزش یا سفت شدن کند، ممکن است برای درمان خیلی دیر شده باشد.”

دانشمندان مدت‌هاست می‌دانند که بیماری پارکینسون توانایی‌های نوشتن و طراحی افراد را تحت تاثیر قرار می‎‌دهد، اما تلاش برای استفاده از این دیدگاه و تبدیل آن به یک روش ارزیابی قابل اعتماد تاکنون ناکام مانده بود. او همچنین افزود: “نرم افزار مخصوصی ارائه شده است که نشان می‌دهد چگونه فرد یک مارپیچ را ترسیم می‌کند این نرم‌افزار داده‌ها را همزمان تجزیه و تحلیل می‌کند.”

تنها تجهیزاتی که برای اجرای آزمون نیاز است، یک قلم، کاغذ و یک تبلت بزرگ می‌باشد. با استفاده از این ابزار می‌توان نشان داد که آیا فرد مبتلا به بیماری پارکینسون است یا خیر. نکته قابل توجه آنجاست که این نرم‌افزار شدت بیماری فرد را با میزان دقت ۹۳٪ محاسبه می‌کند. در این مطالعه ۶۲ فرد مبتلا به بیماری پارکینسون مورد بررسی قرار گرفتند که نیمی از آن‌ها علائم قابل مشاهده نداشتند و نیمی دیگر علائم خفیف و یا شدید داشتند.

تشخیص پارکینسون با کشیدن مارپیچ

پروفسور کومار و همکارانش اثربخشی مختلف مهارت‌های گوناگون را مقایسه کردند برای مثال نوشتن جمله، نوشتن نامه‌های فردی، نوشتن یک دنباله‌ای از حروف و طراحی یک مارپیچ. بررسی‌های آن‌ها نشان داد که مارپیچ قابل اطمینان‌ترین و همچنین ساده‌ترین تست برای شرکت‌کنندگان است.

پروفسور پوونام زهام یکی‌دیگر از اعضای موسسه تحقیقاتی RMIT بیان کرد که این تحقیق با محدودیت‌های روربه‌رو بوده است که نیاز به مطالعه و بررسی بیشتر را ایجاد می‌کند. برای مثال باید جمعیت مورد مطالعه این بررسی بزرگ‌تر شود و بیمارانی با علائم گوناگون و بدون علائم نیز مورد بررسی قرار گیرند. همچنین بیمارانی که دارو مصرف نمی‌کنند نیز باید بررسی شوند.

نتایج این پژوهش در مجله Frontiers  چاپ شده است.

 

منبع:

:
http://www.sci-news.com/medicine/diagnostic-tool-parkinsons-05213.html

More from سیده فاطمه حسینی

علت بیماری لوپوس کشف شد

کد خبر: ۶۰۶۲۰۳ تاریخ انتشار: ۱۷ جولای ۲۰۱۷ گروهی از محققان موسسه تحقیقات پزشکی...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *