تشخیص حالات هیجانی افراد با استفاده از ام‌­آر­آی

کد خبر: ۵۱۲۱۵۱

مطالعاتی در مورد عملکرد ام‌­آر­آی صورت گرفته است تا با استفاده از آن بتوان حالات مغز را زمانی که شخص به مرور خاطرات لذت­‌بخش می‌پردازد و یا به آهنگ غمگین گوش می­‌کند، همچنین هنگام مشاهده­ فیلم­‌های ترسناک، بررسی کرد. دانشمندان حتی  در زمینه­ تشخیص اینکه کدام یک از این محرک­‌ها با نگاه کردن به اسکن افراد قابل آزمایش هستند، موفقیت­‌هایی کسب کردند، اما آیا می­‌توانیم بگوییم که کدام ­یک از احساساتی که به مغز نسبت می­‌دهیم، در غیاب تحریک به‌طور طبیعی سرگردان هستند؟ پاسخ به این سوال دشوار است؛ زیرا روان‌شناسان در مورد اینکه احساسات چگونه باید تعریف شوند، مخالفت می‌­کنند. هرچند برخی دانشمندان سعی دارند با آن مقابله ­کنند.

طبق مطالعه‌­ای که با عنوان قشر مغز در ژوئن ۲۰۱۶ مطرح شد، هینی ساریماکی از دانشگاه آلتوی فنلاند به همراه همکارانش به مشاهده­ اسکن­‌های مغز افراد داوطلب پرداختند. در این مطالعه از افراد خواسته شده بود تا به مرور خاطراتی بپردازند که مربوط به شش دسته­ هیجانی باشد و یا نسبت به مشاهده­ فیلمی که آنها را هیجان‌­زده می‌­کند، عکس‌العمل نشان دهند. شرکت­‌کنندگان همچنین پرسشنامه‌ای کامل کردند که محتوای آن در مورد چگونگی مرتبط شدن دقیق احساسات درجه‌بندی‌شده به یکدیگر بود. برای مثال یکی از این سوالات این بود که آیا اضطراب به ترس نزدیک‌­تر است یا به شادی. محققان متوجه شدند این نرم‌­افزار الگو­شناسی می‌­تواند تشخیص دهد که  فرد تحت تاثیر کدام دسته از هیجانات قرار گرفته است. علاوه بر آن متوجه شدند که نتایج پرسشنامه و نتایج اسکن افراد هر دو مشخص‌کننده­ حالت هیجانی یکسانی هستند.

مطالعه­ دیگری نیز توسط کوین لیبار و همکارانش از دانشگاه دوک صورت گرفت که در آن اسکن­‌های مغزی افرادی که در آزمایش دروغ گفتند را با هفت الگوی از قبل تعیین‌شده­ در مطالعات قبلی که مربوط به هیجانات خاص بودند، مقایسه کردند. محققان به این نتیجه رسیدند که در یک لحظه می­‌توانند ۷۵ درصد احساسات افراد را با استفاده از اسکن‌­ها پیش‌­بینی کنند.

با وجود اینکه این مطالعه در مورد مغز تمام افراد صورت نگرفته است، اما در بین میانگین افرادی که این تحریک را تحمل کرده‌­اند، نتایج رضایت­‌بخش است. به گفته­  لیسا فدمن، استاد فیزیولوژی و نویسنده­ کتاب (چگونه احساسات به وجود می­‌آیند؟)، به وضوح کسی اثبات نکرده است که با استفاده از الگوهایی که از یک مطالعه به دست آمده، می‌­توان همان احساس را در گروه دیگری از مردم که با محرک­‌های مختلف تحریک شده‌اند، پیش­‌بینی کرد. فدمن گفت: نتایج این­چنین الگوهای مغزی به‌صورت آماری است و طبق اسکن مغزی احساسات یک فرد ممکن است مشابه فرد دیگر نباشد. ممکن است شما پنج الگوی عصبانیت داشته باشید، ممکن است من هفت الگو و بقیه دو الگوی عصبانیت داشته باشند. افراد ممکن است الگوهای مشابه داشته باشند و برعکس ممکن است الگوی آنها متفاوت باشد.

ساریماکی می­‌گوید: ما باور داریم در آینده می‌توانیم این مساله را که احساس چیست و چگونه می­‌توان آن­ را مطالعه کرد، از جنبه­‌های مختلف بررسی کنیم، اما امروزه بهتر است به جای اینکه سعی کنیم ذهن مردم را بخوانیم، از احساسات‌شان خبر بگیریم.

More from آیتک تبریزی

به حرکت درآمدن دست شما توسط سیگنال­‌های مغزی دوستان‌تان به وسیله­ دستگاه امپاتی

کد خبر: ۵۱۲۱۶۱ فرض کنید هنگامی که شما خوشحال هستید، بتوانید دست...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *