به حرکت درآمدن دست شما توسط سیگنال­‌های مغزی دوستان‌تان به وسیله­ دستگاه امپاتی

کد خبر: ۵۱۲۱۶۱

فرض کنید هنگامی که شما خوشحال هستید، بتوانید دست افراد دیگر را به کف ­زدن تحریک کنید. یک سیستم تحریک عضلانی می‌­تواند با تحریک غیرارادی دست فردی بنا به تغییرات روحی فردی دیگر در امپاتی کمک کند.

اگر شما هم‌راستا با کسی که در حال حرکت است، حرکت کنید، او را بهتر درک خواهید کرد.

یک گروه تحقیقاتی  با استفاده از دستگاه EEG سیگنال­‌های الکتریکی مغز چهار نفر را که در حال مشاهده­ فیلمی بودند و تحت تاثیر احساساتی مانند لذت، عصبانیت و ناراحتی قرار گرفته بودند، بررسی کردند. پس از آن هر یک از افراد به‌عنوان فرستنده­­ توانستند با تغییراتی که در احساسات‌شان به‌وجود می‌­آمد، دست فرد گیرنده را حرکت دهند. این کار توسط دستگاه EEG که به سر فرستنده‌­ها و همچنین الکترودهایی که به بازوی افراد گیرنده وصل بود، انجام گرفت.

در این بررسی حرکاتی که این سه حس لذت، عصبانیت و ناراحتی را نشان می‌­داد، بر اساس زبان اشاره­ آمریکایی بود. در ابراز احساس لذت، یکی از بازوی افراد داوطلب با تحریک­ عضلات‌شان بالا برده می­‌شد. در حالت عصبانی علاوه بر اینکه یکی از بازوهای آنها بالا می‌­رفت، حرکات دست نیز انجام می­‌دادند. حالت ناراحتی افراد نیز با پایین آوردن یکی از بازوهایشان کنار سینه­ خود مشخص می‌­شد. این حرکاتی که طبیعی به نظر می‌­رسیدند، به احساسات مربوط می­‌شدند. به همین دلیل گروه تحقیقاتی فرض کرد که می­‌تواند احساسات مرتبط را تشخیص ­دهد. مطابق این آزمایش حرکات با روحیه­ افراد تطابق زیادی داشت.

اتصال احساسی

به گفته­ مکس فایفر از دانشگاه هانوفر آلمان، این سیستم می­‌تواند در روابط زوجین که از یکدیگر دور هستند، به لحاظ برقراری ارتباط عاطفی کمک کند. همچنین با استفاده از این سیستم می‌­توان احساسات خود را در شبکه‌­های اجتماعی به اشتراک گذاشت تا دیگران نیز آن احساسات را تجربه کنند. محققان نتایج کار خود را در ماه مه و در کنفرانس «نقش انسان در سیستم­‌های محاسباتی» در کلرادو بیان خواهند ­کرد.

ارنست روئیف از دانشگاه علوم کاربردی بن رین سگ در آلمان می‌گوید: این ایده می‌­تواند در زمینه­ ارتباطات کمک کند. پیدا کردن راه‌­هایی که انسان بتواند در چارچوب ارتباط خود با کامپیوتر موثر واقع شود، مهم است.

اما بریان پارکینسون از دانشگاه آکسفورد در مورد اینکه حرکات ساده می‌­توانند یک تک‌احساس را ایجاد کنند، تردید می‌کند. او از مثال مشت کردن دست هنگام عصبانیت استفاده می­‌کند و می­‌گوید: فرض کنید یک پر در دست دارید و برای اینکه آ­ن را باد نبرد دست‌تان را مشت می‌­کنید. آیا مشت کردن دست‌تان موجب عصبانیت بیشتر شما خواهد شد؟

همچنین الزاما تجربه­ احساسات یکسان با فرد مورد نظر همیشه مطلوب نیست و گاهی ابراز همدردی از دور بهتر است.

در آینده فایفر قصد دارد با استفاده از تحریک الکتریکی عضلات، بازوی افراد را به تقلید از شریک خود به حرکت درآورد. او می­‌گوید: در آینده با استفاده از الکترودهایی که در لباس‌­ها جاگذاری می‌­شوند، زوجین می‌­توانند با تحریک عضلانی به‌طور ماهرانه‌­ای تجربیات خود را به اشتراک بگذارند.

 

منبع:

 http://www.newscientist.com/article/2123319-empathy-device-lets-a-friends-brain-signals-move-your-hand/

 

 

More from آیتک تبریزی

ضبط فعالیت‌های مغز امکان پذیر شد!

ضبط فعالیت‌های مغز امکان‌پذیر شد! کد خبر:۶۰۸۲۱۱   دانشمندان به تازگی از یک...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *