آیا زدودن خاطرات ترسناک از مغز امکان‌پذیر است؟

کد مطلب:۶۰۱۲۶۱

آیا زدودن خاطرات ترسناک از مغز امکان‌پذیر است؟

 

پاک کردن خاطرات ناخواسته بیشتر در داستان‌های علمی ـ تخیلی دیده می‌شود، اما دانشمندان موسسه وایزمن (Weizmann) در حال حاضر موفق به پاک کردن یک نوع حافظه در موش‌ها شدند. در یک مطالعه منتشرشده در Nature Neuroscience، آنها توسط یک مکانیسم عصبی توانستند خاطرات مربوط به ترس را در مغز موش‌ها خاموش کنند. پس از عمل، موش‌ها رفتار بی‌باکانه خود را از سر گرفته و خاطرات وحشتناک قبلی آنها «فراموش» شده بود.

در این مطالعه، دکتر کلاویر (Klavir) و دکتر پریگ (Prigge)، از دپارتمان نوروبیولوژی به همراه همکارشان دکتر پاز (Paz) ارتباط بین دو منطقه مغز یعنی آمیگدال و قشر جلوی مغز را بررسی کردند. آمیگدال نقش اصلی را در کنترل احساسات ایفا می‌کند، در حالی که قشر جلوی مغز عمدتا مسئول عملکردهای شناختی و ذخیره‌سازی حافظه بلندمدت است. مطالعات قبلی نشان داده بود که تعاملات بین این دو منطقه از مغز به شکل‌گیری و ذخیره‌سازی خاطرات بد کمک می‌کند. این در حالی است که در بیماران مبتلا به اختلال استرس پس از ضایعه روانی (PTSD) این فعل و انفعالات ناشناخته است.

در مطالعه جدید، محققان برای اولین بار توانستند ارتباط بین دو بخش از مغز را تضعیف کنند. آنها از یک ویروس دستکاری‌شده با مهندسی ژنتیک برای نشانه‌گذاری نورون آمیگدال استفاده کردند که با قشر جلوی مغز ارتباط برقرار می‌کند. در مرحله بعد، با استفاده از یک ویروس دیگر، یک ژن رمزگذاری‌شده با پروتئین حساس به نور را در این سلول‌های عصبی جاگذاری کردند. به این ترتیب هنگامی که نور به مغز تابیده می‌شود، تنها سلول‌های عصبی حاوی پروتئین حساس به نور فعال می‌شوند. این دستکاری اپتوژنتیک، آن دسته از سلول‌های عصبی آمیگدال را فعال می‌کند که با قشر مغز تعامل دارند. این تحقیق ممکن است به فراموش شدن خاطرات تلخ در انسان، به‌عنوان مثال در افراد مبتلا به اختلال استرس پس از ضایعه روانی (PTSD) کمک کند.

آنها دریافتند زمانی که موش‌ها در معرض محرک ترس‌آور قرار گرفتند، یک خط قدرتمند از ارتباط بین آمیگدال و قشر مغز آنها فعال شد. مغز موشی که چنین ارتباطی را نشان داده، به احتمال زیاد به حفظ حافظه از ترس و یا صدایی می‌پردازد که قبلا توسط محرک ترس‌آور شنیده شده است. در نهایت دانشمندان از روش‌های نوآورانه اپتوژنتیک برای تضعیف ارتباط بین آمیگدال و قشر، با استفاده از یکسری از پالس تکرار نور استفاده کردند. در واقع موش‌هایی با اتصال تضعیف‌شده دیگر با شنیدن صدای ناشی از ترس دچار هراس نمی‌شوند.

این تیم روی یک سوال اساسی در علوم اعصاب متمرکز شده است؛ «مغز چگونه احساسات را با حافظه ادغام می‌کند؟»

توسعه یافته‌های ما با هدف قرار دادن ارتباط بین آمیگدال و قشر جلوی مغز، ممکن است به روش‌های درمانی بهتر در کمک به کاهش علائم و نشانه‌های اختلالات ترس و اضطراب بینجامد.

 

مرجع:

https://www.sciencedaily.com/releases/2017/04/170410095629.htm

 

 

More from لیلا بختیاری

ربات زیستی کوکی پیچ‌و‌تاب‌دار با قابلیت آزادسازی دوزهای مشخص دارو

میکروماشین‌های نرم پرینت سه‌بعدی شده در داخل بدن کاشته شده و مقادیر...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *