آپلود اطلاعات بر مغز!

دانشمندان معتقدند که واردکردن دانش به‌طور مستقیم به مغزتان، درست مانند فیلم کلاسیک علمی-تخیلی ماتریکس، می‌تواند به‌زودی به‌اندازه یک خواب رفتن، طول بکشد!!!

آیا تاکنون به این مسئله فکر کرده‌اید که کاش راهی وجود داشت تا اطلاعات لازم برای یک امتحان، به‌سرعت وارد مغزتان شود؟

 آیا همیشه فکر می‌کردید که این مسائل تخیلی هستند و هیچ‌گاه به واقعیت نمی‌پیوندند؟ خیر! دانشمندان اخبار مسرت بخشی برایمان دارند.

محققان ادعا می‌کنند که شبیه‌سازی را توسعه داده‌اند که اطلاعات را مستقیماً به مغز فرد تغذیه می‌کند. آن‌ها معتقدند که این تکنولوژی، می‌تواند در توسعه‌ی نرم‌افزارهای پیشرفته‌ای که در فیلم ماتریکس، یک واقعیت را آموزش می‌دهند، پیشگام باشند.

شخصیت نئو، در این فیلم علمی-تخیلی، قادر است که در لحظاتی بعدازاینکه هنر رزمی کونگ‌فو به مغز وی آپلود شد، آن را فراگیرد.

محققان آزمایشگاه HRL در کالیفرنیا، راهی برای تقویت یادگیری، فقط در مقیاسی بسیار کوچک‌تر ازآنچه در فیلم‌های هالیوودی می‌بینید، پیداکرده‌اند.

آن‌ها سیگنال‌های الکتریکی مغز یک خلبان آموزش‌دیده را مطالعه کردند، سپس داده‌ها را به مغز اشخاص تازه‌کار انتقال دادند تا آن‌ها یاد بگیرند که هواپیمایی را در یک شبیه‌ساز پرواز واقعی خلبانی کنند.

این مطالعه که در مجله‌ی پیشروان علوم اعصاب انسان (Frontiers in Human Neuroscience) منتشرشده است، نشان داد که افرادی که تحریک مغز را به‌وسیله کلاه‌های الکترودی دریافت کرده‌اند، توانایی خلبانی آن‌ها تقویت‌شده و این کار را ۳۳ درصد بهتر از گروهی که با دارو قدرت یادگیری‌شان بالا رفته، یاد گرفته‌اند.

دکتر متیو فیلیپس (Matthew Phillips) توضیح داد: «سیستم ما در نوع خودش یکی از اولین‌هاست و آن، یک سیستم تحریک مغز است… به نظر امری علمی-تخیلی می‌رسد، ولی پایه و اساس علمی محکمی برای توسعه‌ی سیستم ما وجود دارد… کار خاصی که ما به دنبال آن هستیم، خلبانی یک هواپیما است که این مسئله، نیازمند همکاری شناخت ئ عملکرد موتور است… وقتی شما چیزی یاد می‌گیرید، مغز شما به‌طور فیزیکی تغییر می‌کند. اتصالات، در فرآیندی به نام «پلاستیسیته ی عصب» (neuro-plasticity) ساخته و تقویت می‌شوند… به نظر می‌رسد که عملکردهای خاص مغز، مانند گفتار و حافظه، در بخش‌های خیلی خاصی از مغز، به‌اندازه‌ی انگشت کوچکتان، قرار دارد… کاری که سیستم ما انجام می‌دهد، درواقع اعمال آن تغییرات فیزیکی، به نواحی خاصی از مغز شماست که در آن یاد می‌گیرید.»

دکتر متیو معتقد است که تحریک مغز درنهایت می‌تواند برای کارهایی نظیر آموزش رانندگی، آمادگی امتحان و یادگیری زبان به کار رود.

 

منبع

این مطلب را به اشتراک بگذارید

کلمات کلیدی
More from نرگس ایمانی

باکتری‌ها و بدن انسان (قسمت دوم)

باکتری‌ها عامل بسیاری از بیماری‌ها نظیر روماتیسم مفاصل، اوتیسم، پلاک دندان، اگزما،...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *