مغز آلوده، آلزایمر و زوال عقل!

کد خبر: ۵۱۱۳۰۲

استنشاق ذرات ریز و بسیار ریز معلق در هوای آلوده می‌تواند سبب بروز بیماری‌هایی چون آسم، سرطان ریه و حتی بیماری‌های قلبی ـ عروقی شود. شواهد نشان می‌دهد که قرار گرفتن در معرض هوای آلوده می‌تواند به مغز آسیب رسانده و پیری شناختی را تسریع بخشد. حتی ممکن است خطر ابتلا به بیماری آلزایمر و دیگر اشکال زوال عقل را افزایش دهد.

مهندس آریان صفاری آزمایشی در خصوص ذرات آلوده در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی انجام داده و اسم PM2.5 را به‌عنوان اصطلاحی برای ذرات با سایز ۵/۲ میکرومتر و یا کوچک‌تر اطلاق کرده است. صفاری می‌گوید: «هرچه ذرات کوچک‌تر باشند، سطح استرس اکسیداتیو افزایش یافته و تخریب دی‌ان‌ای و سایر ساختارهای سلولی را به‌دنبال خواهد داشت.»

ارتباط بین آلودگی هوا و زوال عقل بحث‌برانگیز بوده و حتی طرفداران آن هشدار می‌دهند که تحقیقات بیشتری برای تایید ارتباط علت و معلولی آن نیاز است، اما تعداد کثیری از مطالعات اپیدمیولوژیک از سراسر جهان، یافته‌های جدید از مدل‌های حیوانی، مطالعات تصویربرداری از مغز انسان و تکنیک مدل‌سازی این ارتباط را تایید کرده‌اند. زندگی در مکان‌های با PM2.5، بالاتر از حد استاندارد سازمان حفاظت محیط زیست ( µg/m۳۱۲) است و تقریبا دو برابر خطر زوال عقل را افزایش می‌دهد.

بر اساس گزارش محققان دانشگاه تورنتو در کانادا که در مجله لانست منتشر شد، در میان ۶.۶ میلیون نفر ساکن در استان انتاریو، کسانی که در فاصله ۵۰ متر از جاده زندگی می‌کنند، به‌دلیل سطوح بالا از آلاینده‌ها، اغلب ۱۰ برابر بیشتر از آنهایی که در فاصله ۱۵۰ متری جاده هستند به  زوال عقل مبتلا می‌شوند.

میشل بلوک، عصب‌شناس دانشگاه ایندیانا در ایندیاناپولیس بیان کرد که این حوزه بسیار بسیار جدید است و مطالعه ارتباط بین آلودگی و اثرات آن بر مغز زمانبر است. کارشناسان بهداشت عمومی ارتباط آلودگی هوا با مغز را یک ابزار برای کاهش خطرات بیماری‌های ویرانگر آلزایمر و زوال عقل دانستند.

لیلیان کالدرون ـ گارسیدوناس (Lilian Calderón-Garcidueñas) عصب‌شناس دانشگاه مونتانا در میسولا در مطالعاتش روی سگ‌ها متوجه شد که دمیدن هوای آلوده می‌تواند سبب تخریب نورون‌ها شود. سگ‌هایی که در مناطق آلوده زندگی می‌کردند، دچار گیجی و حتی از دست دادن توانایی به رسمیت شناختن صاحبان خود می‌شدند.

کالیب فینچ و تاد مورگان، دانشمندان علوم اعصاب USC که ترکیب مطالعات پیری و مغز را بررسی می‌کنند، روی دسته‌ای از موش‌ها آزمایشی را انجام داده‌اند. موش‌هایی که هوای کثیف تنفس کرده‌اند، نسبت به موش‌هایی که هوای تمیز استنشاق کرده‌اند، دچار میکروگلیای مغز (مولکول‌های التهابی، از جمله فاکتور نکروزدهنده تومور A که در مغز افراد مبتلا به بیماری آلزایمر افزایش می‌یابد و به از دست دادن حافظه منتج می‌شود) شده‌اند. به‌علاوه در این موش‌ها نشانه‌های دیگری از صدمه به مغز و تحلیل فرآیندهای سلولی از سلول‌های عصبی به سمت سلول‌های دیگر گسترش می‌یابند.

یک تیم تحقیقاتی به رهبری گونتر اوبردورستر (Günter Oberdörster) در دانشگاه روچستر نیویورک نشان دادند که ممکن است چقدر ذرات موجود در هوا از حفره بینی یک موش به مغزش منتقل شوند. این گروه از ذرات رادیواکتیو با قابلیت ردیابی استفاده کردند تا نشان دهند که ذرات استنشاقی کوچک‌تر از ۲۰۰ نانومتر می‌توانند از طریق بافت ظریف پوشش حفره‌های بینی یک جونده، در امتداد نورون‌ها حرکت کرده و به مخچه که در پشت مغز قرار دارد، رسیده و یک واکنش التهابی را منجر شوند.

مطالعات تصویربرداری ام‌آرآی در دانشکده پزشکی هاروارد در بوستون روی افرادی که در معرض حملات آلودگی قرار داشتند، نشان می‌دهد که ساکنان نزدیک به جاده که بیشتر در معرض PM2.5 بوده‌اند، به احتمال قوی حجم مغزی کوچک‌تری دارند.

چن از دانشگاه USC در گزارشی یک مثال دیگر از کوچک شدن مغز را با در معرض قرار گرفتن PM2.5 نشان داد. بر اساس یافته‌های چن، قرار گرفتن در معرض PM2.5 می‌تواند باعث تخریب میلین (عایق چرب روی آکسون‌ها) شود.

کالیب فینچ از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی می‌گوید: «من فکر می‌کنم [آلودگی هوا] به همان تنباکو، بدون هیچ آستانه امنی تبدیل خواهد شد.»

 

منبع:

http://www.sciencemag.org/news/2017/01/brain-pollution-evidence-builds-dirty-air-causes-alzheimer-s-dementia

More from لیلا بختیاری

هدف‌گیری هوشمند تومورهای سرطان با نانوذرات حامل داروی ضدسرطان و سلول‌های ایمنی

کد خبر: ۵۱۱۰۳۱ دانشمندان در حال کار برای کشف روش‌های امن‌تر برای...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *