آزمایش فیلادلفیا، اثبات سفر در زمان و انتقال از راه دور!

آزمایش فیلادلفیا نامی است که به یک آزمایش نظامی نیروی دریایی داده‌شده که ظاهرا در محلی به نام فیلادلفیا واقع در پنسیلوانیای ایالات‌متحده امریکا در تاریخی حدود ۲۸ اکتبر ۱۹۴۳ انجام شده است. نقل‌شده که اسکورت ناوشکن نیروی دریایی ایالات‌متحده، یو.اس.اس الدریج، در برابر دشمن نامرئی (یا مخفی) و مجددا ظاهر شده است.

 

آزمایش اعجاب‌آور

داستان آزمایش فیلادلفیا یکی از داستان‌های سفر در زمان، انتقال از راه دور (Teleportation) و درعین‌حال، ریشه‌دار و پر از شک و تردید است. این داستان رسما در کنار داستان‌های واقعی از حوادثی که توسط شایعات در طی دهه‌ها پنهان‌شده، به یک پاورقی در تاریخ ایالات‌متحده تبدیل شده است.

در ظاهر به نظر می‌رسد که با آزمایشی عجیب‌وغریب اما محتمل مواجه هستیم که با فاجعه‌ای پایان می‌یابد.

طبق این داستان، نقل‌شده که در طول روزهای جنگ جهانی دوم، یک ناوشکن نیروی دریایی ایالات‌متحده از آب ناپدیدشده و از فیلادلفیا خارج‌شده تا بلافاصله صدها مایل دورتر دوباره ظهور پیدا کند. این یک تصادف و خطایی در آزمایشی بود که قصد داشت فقط کشتی را از دیدها مخفی کند؛ اما نتیجه فوق‌العاده و وحشتناک بود.

ناوشکن یو.اس.اس الدریج

 

احتمالا این یک مورد اغراق‌شده و افسانه‌ای است. فناوری لازم برای خلق چنین اتفاقی، حتی اگر ممکن باشد، امروزه در دسترس نیست چه رسد به هفتادسال پیش! اما هرچه عمیق‌تر می‌شویم، تصویری از پنهان‌کاری دولت، مداخله در دنیای دیگر و سوءاستفاده از قدرتی است که ما هنوز قادر به درک آن نشده‌ایم.

درنهایت ما مشکوک شده‌ایم که آیا این مساله می‌تواند چیزی فراتر از یک داستان بلند باشد؟ آیا ممکن است رویدادهای آزمایش فیلادلفیا واقعا اتفاق افتاده باشند؟

 

پروژه سری و پنهان‌کاری دولت

اگر این داستان واقعی باشد، پیامدهای آن باورنکردنی خواهد بود. به‌عنوان یک شهروند عادی می‌دانیم که قطعا پروژه‌های دولتی فوق سری در همه زمان‌ها وجود دارد. منطقه ۵۱ ممکن است پناهگاهی برای یوفوها (UFOs) یعنی موجودات پرنده ناشناخته بوده یا نبوده باشد؛ اما مطمئنا آن منطقه و امکانات آن نظیر خانه‌هایش، پروژه‌های باورنکردنی دولت است که هنوز آماده انظار عمومی نشده است.

برای پیچیده کردن بیشتر موضوع، گفته می‌شود آزمایش فیلادلفیا ریشه‌های عمیقی در پروژه مونتاک (Montauk Project)، یعنی یکی از برنامه‌های فوق سری دولت دارد.

آیا آزمایش فیلادلفیا موردی است که در آن دولت سعی در سرپوش گذاشتن روی چنین پروژه‌ای دارد، فقط به این خاطر که داستان واقعی درز نکند؟

 

نیکولا تسلا و آلبرت اینشتین

 

این ایده که نیروی دریایی ایالات‌متحده انتقال از راه دور و شاید حتی سفر در زمان در طول جنگ جهانی دوم را تجربه کرده، فقط باعث می‌شود ما وجود علمی فوق‌العاده و باورنکردنی را حدس بزنیم که در طی زمان تکامل یافته است. در طول این سال‌ها، اختراعات درخشان افرادی چون آلبرت اینشتین و نیکولا تسلا که گفته می‌شود به این پروژه مرتبط‌اند، رمز و راز موجود در این داستان را بیشتر می‌کند.

اگر حوادث آزمایش فیلادلفیا اتفاق افتاده‌اند، آیا دولت یا احیانا دانشمندان برتر کشور پروژه را به خاطر ترسشان متوقف کرده‌اند؟ آیا واقعا دولت امریکا از سرمایه‌گذاری روی چنین فناوری قدرتمندی سرباز خواهد زد؟

چگونه در مورد پاسخ هریک از این سوال‌ها بدانیم؟

 

پروژه رنگین‌کمان

این داستان زمانی آغاز شد که مردی به نام موریس جساپ (Morris Jessup) احتمالا بدون انتظار چیز غیرمنتظره‌ای، به سراغ صندوق پستی خود در ۱۳ ژانویه ۱۹۵۵ رفت. چیزی که پیدا کرد، او را ترساند و شوکه کرد. نامه‌ای از مردی به نام کارلوس آلنده (Carlos Allende) یک آزمایش نیروی دریایی ایالات‌متحده را وصف کرده بود که به طرز وحشتناکی اشتباهی در آن رخ داده و برای سال‌ها مخفی نگه‌داشته شده بود. آلنده نامه را پس از خواندن کتابی که جساپ نویسنده آن است، نوشته بود. این کتاب درباره تئوری میدان واحد آلبرت اینشتین به‌عنوان وسیله بالقوه‌ی نیروی محرکه فضاپیما بود.

آلنده آزمایشی را به نام پروژه رنگین‌کمان تعیین کرد که بعدها تحت عنوان آزمایش فیلادلفیا شناخته شد. این آزمایش تمرینی بود که در سال ۱۹۴۳ توسط نیروی دریایی ایالات‌متحده با استفاده از تئوری میدان واحد اینشتین برای پنهان کردن کشتی‌ها از انظار عموم، انجام شد.

 

پروژه رنگین کمان

 

در اینجا، آلنده ادعای عجیبی می‌کند. او می‌گوید درحالی‌که روی عرشه یک کشتی نزدیک ایستاده بوده، شاهد بوده که هاله‌ای سبز‌رنگ ناوشکن یو.اس.اس الدریج (U.S.S. Eldridge) را احاطه کرده، سپس این ناوشکن ناپدید و مجددا ظاهر شده است.

اگر تا اینجای ماجرا برایتان خیلی جالب نبوده، چیزی هست که این داستان را پیچیده‌تر و جذاب‌تر می‌کند: الدریج در فیلادلفیا لنگرانداخته بوده است! کشتی آلنده در ۲۰۰ مایل دورتر از نورفولک، ویرجینیا بود. به‌عبارت‌دیگر: در طی تلاش برای نامرئی کردن الدریج، نیروی دریایی سهوا آن را از یک بندر به بندر دیگری انتقال داده است!

آلنده به توصیف اثرات طولانی‌مدت این آزمایش روی خدمه الدریج پرداخت که باعث شده آنها ناپدید و بدون هیچ‌گونه هشداری در زمان‌های بعد مجددا ظاهر شوند.

جساپ شیفته و علاقه‌مند به مکاتبه با آلنده شد، اما زود شروع به سوال درباره صداقت آلنده و درنهایت دوستی‌اش را با او قطع کرد. اگر نسخه عجیبی از کتاب جساپ که به دست دفتر تحقیقات نیروی دریایی رسید، نبود، شاید این رابطه همین‌جا تمام شده بود.

فردی به‌شدت در حاشیه کتاب با قلم‌هایی به رنگ‌های مختلف یادداشت‌هایی نوشته بود؛ کسی که به آزمایش فیلادلفیا ارجاع داده بود و به نظر می‌رسید دانش علمی بسیار پیچیده و زیادی دارد. جساپ می‌تواند یکی از نویسندگان را آلنده بداند، اما هویت دو نویسنده دیگر به‌صورت یک معما باقی می‌ماند.

 

منتظر بمانید!

اما این تمام ماجرا نبود! بازهم تفاسیر و نقل‌قول‌های متعددی وجود دارد که به شرح این آزمایش پرداخته و عوامل، دلایل یا تبعات آن را بررسی می‌کند. آیا واقعا نیکولا تسلا قبل از مرگش تئوری میدان واحد را تکمیل کرده است؟ آیا این آزمایش تنها یک تئوری توطئه آدمکشی بوده است؟ آیا آزمایش فیلادلفیا یک کرم‌چاله یا سیاه‌چاله پدید آورده است؟ از خدمه کشتی الدریج اطلاعاتی به دست نیامده است؟ در مطلب ویژه بعدی، به بیان این مطالب خواهیم پرداخت…

 

منابع:

[۱]، [۲]

این مطلب را به اشتراک بگذارید

کلمات کلیدی
,
More from نرگس ایمانی

از روانشناسی شناختی چه می‌دانید؟

روانشناسی شناختی (Cognitive Psychology)، پیرامون این مفهوم است که اگر ما بخواهیم...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *